Eski Rum evi

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

Eski Rum evi

Mesajgönderen tatarzade » 27 May 2012, 15:13

Resim
Resim
Resim
Resim

Bu Resimler sıva altında kalmıs ve uzun ugraslar sonucu sıvadan ayırmayı basarabıldık.
resımler hakkında ustadlarımdan fıkır beyan edmemde problem varmı?
Bölge kapadokya..
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Eski Rum evi

Mesajgönderen HayatAğacı » 27 May 2012, 18:26

S.A,
kök boyası ile yapılmış süsleme... yapılan tasviri komple görmek lazım... açılan yer komple tasviri görmemize engel.... tasviri komple görsel bile tasvirden yola çıkarak işaret sembol define gibi sonuçlara götürmez..tasvirin mutlaka dinsel yönü vardır..ve dinsel boyutu ile kalır... ama ermeni rum evlerinde bakmanız gereken yerler vardır...

herhangi bir yerinin sonradan sıvanması, herham-ngi bir duvar yada zemin taşının arasının sıvalı yada boşluklu olması gibi yerlere mutlaka bakmalısınız.... bunun haricinde, kapı eşiklerinin altı, pencere iç duvarları, merdiven altlarında yamanan yerler, bahçede sabit olan, yaşlı dut gibi, kuyu gibi yerlerin diplerine ve içlerine bakmalısınız... tüm bunlar ansızın evlerini terk etmeleri gibi neticeler sonucunda evlerindeki sakladıklarını alamadan gitmiş olmaları sebebiyle mutlaka bakılmasında fayda olan işlemlerdir...ev içi tavnlarında sökülüpte sanki tamir olmuş gibi olan kısımlar gibi, evin neresinde tamir olmuş veya yerinden oynamış bir taş varsa mutlaka bakmalısınız... rum ermeni evlerinde yapılması gerekenler bu düşünce ile yapılmalıdır... tabiiki ev sizin ise kimse karışmıyor ise... saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen tatarzade » 27 May 2012, 18:34

Ev Bizim Ama yıllarca amcamlar oturdu tadılatlar boyalar sıvalar gordu. suanlık makına gıbı bı sansımız yok. makına olsada kapsamlı olmalı cunku evde elektrık ve su tesısatı mevcut evın ıcındekı tum metallerı dısarı cıkarabılme sansım yok. sadece ısaretlerden yola cıkmak gerekıyor. o gordugunuz sekılde sıvanın altından cıkarıldı 1 haftadır o sıvanın altında ugrasmam gerektı ve sonuc olarak bu kadar cıkarabıldım. evın ıcındekı ısaret sayılabılecek tek sey bu. kapadokya bolgesınde oldugumuzdan kaya tas dıye tabır ettıgımız yerınden oynamayacak ve bozulmayacak kaya pek yok. burdakı kayalar cabuk bozulabılır ısaret varsada kaybolmustur muhtemelen. evde kuyu yok cunkı yakınında su cesmesı mevcut dıger bolgelere gore bıraz daha kırac dıye tabır edebılırız buraları. burda duvarlarda dahıl olmak uzere yer zemını bıle kaya. volkanık patlama sonucu meydana gelmıs tuf dıye tabır edılen cınsten. sadece tek ve ılk ısaret bu. yıllar once bır kac kısı ve bundan 2 yıl oncesıne kadar bır kac kısı oldugunu hak ıddaa eddı buluruz felan dedıler razı olan olmadı sımdı kımse yok bız ugrasmak ıstedık evın mulkıyetı kendı adımıza olunca gayet rahat bır sekılde ugrasabılıyoruz.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 27 May 2012, 19:01

tatarzade yazdı:Ev Bizim Ama yıllarca amcamlar oturdu tadılatlar boyalar sıvalar gordu. suanlık makına gıbı bı sansımız yok. makına olsada kapsamlı olmalı cunku evde elektrık ve su tesısatı mevcut evın ıcındekı tum metallerı dısarı cıkarabılme sansım yok. sadece ısaretlerden yola cıkmak gerekıyor. o gordugunuz sekılde sıvanın altından cıkarıldı 1 haftadır o sıvanın altında ugrasmam gerektı ve sonuc olarak bu kadar cıkarabıldım. evın ıcındekı ısaret sayılabılecek tek sey bu. kapadokya bolgesınde oldugumuzdan kaya tas dıye tabır ettıgımız yerınden oynamayacak ve bozulmayacak kaya pek yok. burdakı kayalar cabuk bozulabılır ısaret varsada kaybolmustur muhtemelen. evde kuyu yok cunkı yakınında su cesmesı mevcut dıger bolgelere gore bıraz daha kırac dıye tabır edebılırız buraları. burda duvarlarda dahıl olmak uzere yer zemını bıle kaya. volkanık patlama sonucu meydana gelmıs tuf dıye tabır edılen cınsten. sadece tek ve ılk ısaret bu. yıllar once bır kac kısı ve bundan 2 yıl oncesıne kadar bır kac kısı oldugunu hak ıddaa eddı buluruz felan dedıler razı olan olmadı sımdı kımse yok bız ugrasmak ıstedık evın mulkıyetı kendı adımıza olunca gayet rahat bır sekılde ugrasabılıyoruz.

S.A,
kardeş bu evin sahibi eğer altını var ve evinde saklamış ise, sakladıkları için böyle kök boyası ile tasvir çizmez.... değerli eşyaları genelde altın veya gümüş para olurki bunlar içinde işaret veya böyle kök boya ile tasvir yapmaz.... sen olsan yaparmısın, örneğin senin babandan sana bir küp altın kaldı...sende kimseye belli etmeden tane tane satarak geçinmek istiyorsun...bu arada da her an evin aranabilir gibi bir durum var... sen bu bir küp altını evine saklamak istiyorsun ve evin arandığında kesinkikle bulunmasını istemiyorsun... böyle bir ortamda ne yapardın? bir küp altının için işaretmi yapardın? yoksa böyle tasvirmi çizerdin? insan pisikolojisi ile yola çıkalım...evin taş duvar ise bir taş çıkartırsın duvarın içine koyarsın sonrada belli olmasın diye sıvardın... herhangi bir kapının eşiğini uygun bulursan onun altına yer yapar sonra kapı eşiğini hasar vermeden orjinal gibi tekrar monte ederdin... tavanda uygun bir tahta v.s varsa oraya saklamayı tercih ederdin... merdiven altı yada bodrum varsa burada duvar taş örme ise en gözükmeyecek veya en dikkat çekmeyecek bir taşı çıkartır sonra sıva ile kapatırdın...bahçede sabit kalmayan yaşlı ağaç gibi bir nesneyi ölçü alıdırn ve elli bir uzaklığına veya yönüne gömerdin... ki kimse bulamadın diye...
kapodakyayı iyi biliyorum..ev içinde arama yapacak isen bu düşünce ile hareket etmelisin...
evin içine otur ellini yanağına koy ve düşün!! ben rum olsam, vebir küp altınım olsa, savaş var evimi her an terkedebilirim düşüncesindesin, terkettiğimde yolda devamlı kolluk kuvvetleri arama yapıyor, altınlarımı bu yüzden götüremiyorum... kaçmam gerek ve altınlarımı kimseye kaptırmamam gerek... ama ben evime altınlarımı saklasam savaş durulunca yıllar sonra eve gelme imkanımda var...en azından eşim çocuğum filan gelebilir düşünceside var... evime bu altımlarımı saklıyor ve kaçıyorum...
böyle bir durumda işaret koyarsam birisi gelir bulur..işaret kesinlikle yapamam...evim benim evim ve her noktasını biliyorum..yıllar sonra geldiğimde altınlarımı elimle koymuş gibi bulurum... işte böyle bir durumda evinde otur ve düşün, ben olsam neresine saklardım diye... bu şekilde araştırma yap....
tabii O evde kesin altın veya saklı birşey olacak diye bir garantide yok...saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen tatarzade » 27 May 2012, 19:35

Hayatagacı Ustadım cok tesekur ederım. emegınden ve bana ayırdıgın vakıtten dolayı cok mınnetkarım.
ev miras evı cabukca aramam gerekıyor. bu ısaretıde babamın cocuklugunda hatırladıgı bır cumle yuzune gene resım ortaya cıktı dıyerek kapamıslar ordakı resımı kımse hatırlamıyormus bız yenı cıkardık bır haftada orda olabılecegı dusuncesıne kapılarak cıkardık. hayırlısı dıyerek evdekı basamakları ve somıneyı sokmeyı planlıyoruz artık.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tatarzade » 22 Oca 2013, 01:02

Yeri gelmişken söyleyeyim bu eve baktım baktım baktım gene baktım sonradan vazgectım yıkmaktan dokmekten usandım. ısaret dıye bır dunya savsata gosterdı 3-5 kısı ne kadar meraklısı varmıs bu evın anlamadım gıttı. evın kapısına saglamca 2 tane anahtar vurdum kendılıgınden yıkılmayı beklıyor artık :) bu ıslerın artık nasıp olduguna kanaat getırdım. :)
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 23 Oca 2013, 12:47

Rum evinden bişey çıkacağını zannetmem...sebebini sorarsan,osmanlı devletiyle anlaşıp gittiler ve mallarınıda aldılar....
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen geraslan » 06 Mar 2013, 12:45

Tatarzade benimde evimde alçının arkasın da kalmış resimler var. Bunu nasıl temizleyeceğimizi bulamadık. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Mail adresim:

ADRES VERMEK YASAK...ÖNCE FORUM KURALLARINI OKUYUN....DEŞİFRE53...
Kullanıcı avatarı
geraslan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tatarzade » 08 Mar 2013, 14:23

Küçük bi spatula yada neşter gibi bir aletle sabırla denemelısın. kimyasalları pek kullanmanı önermem. eger alçı sentetıkse suyla yavas yavas sıle sıle cıkarmayı deneyebılırsın. ama sabırlı olman gereklı ordakı resım 1x1m cıvarında bır haftada cıkardım. figur eskısı kadar net olmayabılır eger ıslatırsan dahada netlesır. resımı cıkarmak sadece senı mutlu eder baska bır amacı yok aslında. o zamanın kulturunu yansıtıyor bi emare işaret anlamını taşıdıgına pek rast gelınmemıs.

dedıklerımı dene eger olmazsa yardımcı baska sekıllerde yardımcı olmaya calısırım.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen geraslan » 09 Mar 2013, 02:42

Çok teşekkürler hocam, yapmak istediğim sadece resimi çıkarmak, bende kapadokyada yaşıyorum bir gün rastlaşırız inşallah. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
geraslan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen geraslan » 09 Mar 2013, 03:12

Hocam bi de özelden mesaj atamıyorum sana sanırım kapalı ayarların. Teşekkürler tekrardan.
Kullanıcı avatarı
geraslan
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tatarzade » 09 Mar 2013, 15:32

tanışma işi nasip diyelim. resımı cıkartacam dıye tahrip etme. duvarın resım olmayan köşelerinde dene dedıklerımı eger başarılı oluyorsa devam edersen yok olmuyorsa başka şekillerde denersin. tanışmak istersende bir şekilde ayarlarız.
İntikam Gecikir,
Asla Yaşlamaz!!
Kullanıcı avatarı
tatarzade
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi