Geyik Semolü - İşareti

Define Sembolleri
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Mesajlar: 10501
Kayıt: 15 Şub 2010, 12:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Geyik Semolü - İşareti

Mesajgönderen HayatAğacı » 21 Eyl 2011, 12:25

Yunan mitolojisinde altın boynuzlu, tunç ayaklı bir geyik vardır. Kyrenia geyiği adı verilen bu hayvan, tanrı Apollon, tanrıça Artemis ve tanrıça Afrodit'in koruduğu sihirli bir hayvandır. Herakles onu bir yıl kovalar ve sonunda okla yaralayarak yakalar. Antik Yunan'da yaman bir avcı olan Aktaion, bununla çok fazla övününce, tanrıça Artemis onu bir geyik haline dönüştürür ve 50 köpeğini üzerine saldırtarak onu parçalatır.

Tanrıça Artemis, bazen geyik kılığına girer. Yine böyle bir gün, Nakses adasında avlanan iki kardeşin karşısına çıkar ve onları peşine düşürerek bir uçurumdan aşağıya yuvarlanmalarına neden olur.

Eskimolar tarafından Ren geyiği-tanrıça olarak kabul edilen ve "Pinga" adı verilen geyik, bütün hayvanların koruyucusudur. Nerede bulunduğu ve ne biçimde olduğu, hiç kimse tarafından bilinemez çünkü, kendisi kimseye gözükmez. Amerikan yerlilerince geyik, tanrılar yolunun rehberi olarak kabul edilir. İrlanda ve Galya'da geyiklerin ruhları, bir sonraki yaşama aktardıklarına inanılır.

Kelt efsanelerinde beyaz geyik motifine çok sık olarak rastlanılır. Hint Veda'larında da geyiğin, rüzgar tanrısını temsil ettiği anlatılır.

Eski Anadolu mitolojisinde
insanların alın yazılarına egemen olan Hitit kader tanrısı Runda, yanında hep bir geyikle dolaştığından, geyik Hitit'lerce kutsal olarak algılanmıştır.

Runda, ayrıca bir av tanrısı niteliği de taşımaktadır. Onun bir kartalı, bir değneği ve bir geyiği bulunmaktadır. Runda, daha sonraki çağlarda Avrupa'nın çeşitli mitolojilerine de girerek oradaki tanrılar ile kaynaşacaktır.

Eski Türk'lerde geyik, kutsal bir hayvan ve bir totem olarak değerlendirilir. Oğuz Kağan destanında Oğuz Kağan, ormandaki canavarı yakalamak için yemlik olarak bir geyiği ağaca bağlar.

Moğol ve Tatar'larda da geyik yol gösterici ve kurtarıcıdır.


Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

“DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir