Hac işareti ve kare oymalar Yardım edin Üstadlar.

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

Hac işareti ve kare oymalar Yardım edin Üstadlar.

Mesajgönderen divani » 08 Ağu 2011, 22:51

Değerli arkadaşlar merhaba, bana bu resimlerdeki işaretleri yorumlar mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Hac işareti ve kare oymalar Yardım edin Üstadlar.

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Ağu 2011, 09:52

divani kardeş öncelikle aramıza hoşgeldin...Fotoların cok büyüktü düzenlemekte biraz zorlandım ama oldu ...bölgen gerçekten güzel bir mezarlığa benziyor açılmış olanlar açılmaya çalışılanlar ve boşa emek sarfedilenler var müsait bi zamanda be ve ustalarımız işaretleme yaparız inşallah ...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Ağu 2011, 11:38

S.A,
bölgenizde iri kalıp halinde kaya kütleleri olduğundan, kayalar kesim yapılarak başka yerlerde kullanılmak üzere görürülmüşler....
mıcırın yoğun olmasıda bu kesim artıklarından kaynaklanmakta... bölgenizde sadece kesimle kalınmamış bir takım düzenekler ve
sembollerde yapılmış... düzenekten kastım 4. resimden 8. resime kadar olan görüntülerdir...bu görüntülerde iki ihtimal var..
ya kesimde kullanılmış bir kaydırma düzeneği gibi bir durum söz konusu, yada su kanalı gibi bir şey amaçlanmış....
ama detaylı resimler gelirse tekrardan değerlendirme şansımız olur...
sembollerden bir dama var, iki tanede bir net diğeri net olmayan +(artı) istavroz semblü var... dama sembolü oyun için kullanılmamış...
nedeni ise konumudur... sembollerin buluduğu sola yatmış olabileceği üzerinde durmama rağmen kayanın alt tarafındaki kökü diyelim
kayanın yan devrilmemiş olabileceği yönündedir.... öyle ise arazinizde mıcırın olmaz, kayaların traşlanmış olması, mıcır olması
ve sembolerin olması orada kesim yapıldığı gibi mezar veya mezarlarında olması yüksektir... tabiiki kesin diye birşey yok ama var
olan emarelerden bu sonuca varıyoruz...

mezar var diyorsak eğer mezar içinde uygun bir yer olmalı...araştırmanız gereken emareler; tümsek yerler, mıcırın çok yoğun olduğu iki metrelik dairemsi
alanlar... tek dikili taşlar... araziye göre farklılık gösteren yerler... otların sık ve koyu olması ve kel kalması gibi...

500 metre alana kadar araştırmanı yapabilirsin....

Resim

Resim

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Ağu 2011, 12:09

ustamız diyecek bişey bırakmamış :gül
benim de ilk dikkatimi çeken bu resim oldu. gerçektende ilginç durmakta eğer imkanı varsa yatık duran taşın altı bir yoklanabilir....

Resim
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen ErAy » 09 Ağu 2011, 18:38

ailemize hoşgeldin divani kardeşim.ustadlarım gereken acıklamaları yapmıslar benım gozume ıse aşagıdakı resımde ok ile işaretlediğim traşlanmıs kaya takıldı. eğer imkanlar elverişli ise o kayanın ucuruma bakan yuzunu resımleyıp yukler mısın ? :gül

Resim
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''

===============>LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM<===============

Resim
Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 19:25

Değerli üstadlar Hoşbulduk. Öncelikle ilk günden alakanıza çok sevindim çok teşekkür ederim.

ErAy hocam,
ok işareti ile gösterdiğin yer buranın hemen karşısı ve size orası ile ilgili birkaç resim vede oradan çıkardığım bir taş göstericem.
Aşağıda gördüğünüz oymalı taşlar diğer resimde gördüğünüz iki kayanın sağında bulunan toprak kısımdan çıkmıştır.
Yorumlarınız benim için çok önemli.

Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 19:27

HayatAğacı üstadım,

sorduğun kanalın diğer resimleri hemen peşisıra gelen resimler. 5-6-7-8 Aynı yerin resimleri.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen ErAy » 09 Ağu 2011, 19:58

selamun aleykum ,son resımlerınde cok guzel işçilik gorunuyor.süslemeli istavroz kesınlıkle mezar sembollerındendır dıye dusunuyorum son resımdekı stell taşı olmalı.Üstadlarımın yorumlarını beklemekte fayda vardır...saygılar.
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''

Resim
Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Ağu 2011, 21:31

divani yazdı:HayatAğacı üstadım,

sorduğun kanalın diğer resimleri hemen peşisıra gelen resimler. 5-6-7-8 Aynı yerin resimleri.

S.A,
kardeş bende 4. resimden 8. resime kadar olan resimler hakkında bilgi istedim yorumumda, ama gözünüzden kaçmış sanırsam... kanal olan resimler için uzunluğu gibi bilgiler ve detaylı resimler yüklersen daha net yorumlarda bulunabiliriz.... bakman gereken meareleri sıraladım...

en son resimlerin stel olsa gerek... üzerinde yazı hangi millete ait olduğunuda bilebiliriz...saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 23:03

HayatAğacı üstadım,

Kanal gibi görünen yer kayanın bir ucundan başlıyor ve bitişine kadar ortalama 2 - 2.5 metre kadar.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 23:08

Stell nedir bilmiyorum HayatAğacı üstadım, kusura bakma gözümden kaçan yerler olmuş. iki simgenin birleştiği kısımda yani taşın tam orta kısmında bir yazı gibi birşey görünüyor ama neyaparsam yapıyım çok net görünmüyordu. stell dediğiniz taşın resimlerindeki ortadaki resimde görülüyor. Birde bu taşın boyuda 2 metre genişliği 80cm kalınlığı 30-40cm civarında. yani bir kapak gibi.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 23:24

ErAy hocam, senin sorduğun karşıdaki kayalığı uçurum kısmı yani dibi burası karşılıklı iki kale gibi biryer, ve iki kayalığında dibinde aşağıdaki resimlerde tek tek çektiğim oyuklar var. ortalama hepsinin çapı ve derinliği aynı. iki kalenin arasından su akıyor.

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 09 Ağu 2011, 23:30

EsRaReNGiZ yazdı:divani kardeş öncelikle aramıza hoşgeldin...Fotoların cok büyüktü düzenlemekte biraz zorlandım ama oldu ...bölgen gerçekten güzel bir mezarlığa benziyor açılmış olanlar açılmaya çalışılanlar ve boşa emek sarfedilenler var müsait bi zamanda be ve ustalarımız işaretleme yaparız inşallah ...

EsRaReNGiZ hocam, sanada zahmet verdiğim için özürdilerim acemiliğime ver.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Ağu 2011, 23:37

S.A,
ilk resimleriz ile en son resimleriniz dönemleri farklı.... ilk resimlerinizde mezar varsa emareleri sıraladım... kanal gibi görünen yer içinde iki ihtimali yazdım... yinede kesin yorumlamak için daha detaylı resimler gerekmekte....ilk resimlerinizdeki izler roma-bizans dönemi olmalı....

en son resimleriniz için stel den kastım, mezar taşıdır.... mezar taşı nerden çıkmış ise onun altında mezar var demektir.... dönem olarakta ermeni mezar taşına birebir uymaktadır....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen divani » 10 Ağu 2011, 02:08

Teşekkürler hocam, özellikle benzeri durumlarla karşılaşan arkadaşlardan da yorum bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 10 Ağu 2011, 02:21

Mezar (Stel) taşının çıktığı yer ve detaylı resimlerini veriyorum üstadlar.

Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Ağu 2011, 08:26

S.A,
son resimlerde ören yeri var... ören yeri belki kilise türü bir yerde olabilir, başka amaçlı kullanılmışta olabilir...ama yaşam izleri bariz görünmekte.... son resimlerinin devamında mezar arazi yüzeyleri görülmekte.... birden çok mezar olasılığı yüksek....aşağıdaki resim gibi olan yerlerin hepsi mezar... bir karıştan başlar 1 metreye kadar derinlikte olabilir....saygılarımla.

Resim

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ErAy » 10 Ağu 2011, 09:43

kardes Sayın Hayatağacı üstadım gerekenı fazlasıyla beyan etmış.gerısı sana kalmış artık :gül

Resim
Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 10 Ağu 2011, 10:23

kardeş zahmet önemli değil olacak bunlar ....ustamız gerekenleri söylemiş aşağıdaki sıralı oyma olan resimde fazla durmayın derim ne varsa yukarıda stelin cıktığı yerde var !!!

ustamızın da dediği gibi bence de orası kilise için uygun gibi görünüyor ve mezarlar içinde emareler örtüşüyor ...

gündüz gözüyle resimleyebilrseniz daha hoş duracaktır ...fakat orası epeyce bir karıştırılmış işiniz biraz zor yine de kolay gelsin ... saygılar

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen divani » 10 Ağu 2011, 23:05

EsRaReNGiZ hocam yorumun için çok teşekkürler,

Evet biraz kurcalanan yerler var ancak, zamanında dedem rahmetli ve kardeşi yapmış çoğunu tabiki oda bizim niyetimizle değil evini ve ahır yapmak için düz taşlar aramış kendine. ama nerden bilecek çıkan düz taşların özellikle yapıldığını, arazinin incelemesini ve resimlemeesini gündüz yapamamın sebebi gün ışığında pek müsait olmamasıdır. Cİhazla gitmeyi düşünüyorum ne dersiniz nasıl bişey alayım yada ne yapayım bana fikir vermeniz için yardımlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 11 Ağu 2011, 04:29

s.a. kardeş eski atalarımızın en fazla düştüğü hatalardan biri olmuştur hayırlısı artık...müsait olmuyorsa kendini zorlamana gerek yok ...

cihaz işine gelince : su an piyasada bu işler için kullanabileceğin verim alabileceğin bi cihaz yok olsa emin ol sana tavsiye ederdik ...günümüzdeki en iyi cihazla en fazla tektekcilik yapabilirsin bundan öteye gideni görmedim ....ben sahsım adına cok kullandım hiç birinden bir sonuc alamadım hepsi boş çok param gitti bu makinalara sizin gibi yeni başlayan arkadaşlara da hiç bir makina önermiyorum ...tektekcilik yapacaksan bunun en iyisi 50 cm ceker ona göre davranırsın ...yapabilirsen git gez oralrda bir kaç gün incelemelerde bulun tümsekler , çöküntüler, taş yığınları kotrol et bol bol fotoğraf cek senin gezmene kimse bişey diyemez ama tanındığın bi bölgeyse o ayrı ...kolay gelsin sana ..hayırlı ramazanlar ...

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen divani » 12 Ağu 2011, 16:27

Bütün üstadlardan yorum bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen ErAy » 12 Ağu 2011, 19:28

EsRaReNGİZ ustama katılıyorum ''ŞU CİHAZ İYİDİR'' diyebılecegım bır marka yada model yok.Türkiye'de en iyi cıhaz 40-50 cm derine iniyor.Sen bolgeden bol bol resım yukle o resımlerın guzelce acıklamasını yap bak bakalım cıhaza gerek kalacakmı.Üstadlarım sana nokta atışı yaptıracaklardır. :dede

Resim
Kullanıcı avatarı
ErAy
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen divani » 13 Ağu 2011, 00:31

Allah razı olsun üstadlar, gönülden teşekkür ederim. Durum şu ki anlaşıldı iyi bir çalışma yapıcaz. Verdiğim görüntüler haricinde resimleyecek bişey kalmadı. Rahmetlilerin ruhundan çekinmesem biliyorum yapacağımı ama gel gelelim dağın başında gece karanlığında bunu yapabilmek için sağlam bir yürek lazım o da bende var mı yok mu kendimi yokluyorum. Emin olun çalışma yaparsamki mutlaka yapıcam sonucunu paylaşıcam arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
divani
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir