kaya üzerinde ki işaretler ne anlama geliyor

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

kaya üzerinde ki işaretler ne anlama geliyor

Mesajgönderen mucteba0541 » 03 Nis 2012, 19:44

resimde benim dikkatimi çeken işaretler bunlar bu işaretlerin ve benim gözümden kaçmış olabilecek işaretler varsa onlar hakkında da ne anlama geldiğine dair bilgi verebilirseniz sevinirim
Resim
haç işareti tarafından sonra kayanın yan yüzünde de anlam veremediğim bir işaret daha var alttaki resimde
Resim
resimlerin çekilmesi konusunda biraz acemilik yaptık ve geniş alanı gösteren resim çekmedik en kısa zamanda bölgeden yeni resimlerde yükleyeceğim
üstteki işaretlerin bulunduğu kayadan yaklaşık 20 metre falan ilerisinde muhtamelen zamanla tahrip olmuş olabileceğini düşündüğüm bir işaret daha var alttaki resim
Resim
alttaki resimde benim dikkatimi çeken ve işaretin bozulduğunu düşündüğüm için görebildiğim noktaları çizmeye çalıştım
Resim
1 ve 2 resim aynı kayada 3. resim farklı bir kayada fakat 1-2 resmin bulunduğu kayanın etrafında çalışma yapılmış yalnız 1-2 resimlerin bulundu kaya ve 3 resimin bulundu kaya arasında hiçbir çalışma yok

tüm bu resimlerin bulunduğu kayadan aşşağı doğru gidildiğinde de tahminimce su kanalı olabilecek işaretlerin bulundu daha büyük ve üst tarahı düz zemin olan başka bir kayada var resimler altta
Resim

bu farklı 3 kayadan yaklaşık 300 mt yukarıda ise alttaki resimde görünen büyük oyma mevcut oymanın yaklaşık 300-400 metre altında ise bir su kaynağı var
Resim

Resim

:tsk
Allah’ım ben senden temiz rızık,faydalı ilim ve kabul edilmiş amel istiyorum.
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: kaya üzerinde ki işaretler ne anlama geliyor

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 03 Nis 2012, 21:29

s.a. öncelikle siteye hoşgeldin...1. 3 ve son resimdeki oymanın detaylı resimleri gerekmekte ...oymanın ölçülerinide yazarsanız ne oldugu hakkında bilgi verebiliriz...buraya yakın eski bir yerleşim(ören) yeri varmı bunu da yazarsanız iyi olur ...anlayacağın yer tespiti için detaylı resimler sart... saygılar
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen mucteba0541 » 04 Nis 2012, 11:00

EsRaReNGiZ yazdı:s.a. öncelikle siteye hoşgeldin...1. 3 ve son resimdeki oymanın detaylı resimleri gerekmekte ...oymanın ölçülerinide yazarsanız ne oldugu hakkında bilgi verebiliriz...buraya yakın eski bir yerleşim(ören) yeri varmı bunu da yazarsanız iyi olur ...anlayacağın yer tespiti için detaylı resimler sart... saygılar

teşekkürler... öncelikle tüm resimlerin ve genel olarak çevrenin detaylı resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim...Bildiğim kadarıyla bu işaretlerin ve oymaların olduğu bölgede,en azından çok yakınlarında herhangi bir yerleşim yeri yok...ama detaylı olarak araştırıp öğrenirim...
Özellikle 3. resimdeki gerçekten bir anlamı olan ve zamanla bozulmuş bir işaret olabilirmi yoksa ben yanılıyormuyum...birde 1. resimdeki haç işaretinden ziyade diğer işaretin anlamı nedir
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 04 Nis 2012, 11:39

2. resimdekinin ne oldugunu bende bilmiyorum belki oylesine yapılmış bişeydir belkide gerçekten bir anlamı vardır birşey diyemeyeceğim ... oymaya gelince akşam resimlerden biri açılmamıştı bende şimdi gördüm ve mezarla ilgisi olmadığını zannediyorum ..herhangi bir tahıl dövme aparatı olarak kullanılmış olabilir ...saygılar
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen mucteba0541 » 04 Nis 2012, 12:04

teşekkürler esrarengiz usta...büyük oyma konusunda bende sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum aslında...bizim bu bölgede soku adını verdikleri tahıl dövmek için kullanılan aparatlara benziyor. Sadece omanın olduğu yerden yaklaşık 300 metre aşşağıda bir su kaynağı bulunuyor olması beni kuşkulandırdı...belkide ilk yaptığınız yorumda olduğu gibi bu bölgede bir yerleşim yeri vardı ve insanlar tahıllarını işlemek adına yaptılar bu oymayı suyada yakın olunca kuvvetle ihtimal bi yaşam alanı olduğu geliyor aklıma... ama bence buda bir ışık orada bir yaşam olduysa kaydadeğer birşeyler mutlaka vardır diye düşünüyorum...

dünki resimleri eklerken kaçırdığım birşey var 1. resimin yaklaşık 25-30 metre önünde bir kaç kayacık daha vardı daha öncesinde o kayacıkları gören kişilerin anlatımına göre kayalardan birinde bir ''X'' işareti varmış ama o kaya şuanda altını oydukları için devrilmiş durumda ve ''X'' işareti devrilen yüzünde kalmış yaptığım araştırmalara göre ''X'' işareti ya son nokta anlamında yada yanıltıcı bir işaret olarak kullanılmış fakat insanlar bilinçsizce kazdıkları için etrafta başak bir iz emare varmı henüz bulamadım... Daha detaylı resimleri ekledikten sonra vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli...Boş yere masraf ve emek harcamak istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 04 Nis 2012, 12:30

mucteba0541 yazdı:teşekkürler esrarengiz usta...büyük oyma konusunda bende sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum aslında...bizim bu bölgede soku adını verdikleri tahıl dövmek için kullanılan aparatlara benziyor. Sadece omanın olduğu yerden yaklaşık 300 metre aşşağıda bir su kaynağı bulunuyor olması beni kuşkulandırdı...belkide ilk yaptığınız yorumda olduğu gibi bu bölgede bir yerleşim yeri vardı ve insanlar tahıllarını işlemek adına yaptılar bu oymayı suyada yakın olunca kuvvetle ihtimal bi yaşam alanı olduğu geliyor aklıma... ama bence buda bir ışık orada bir yaşam olduysa kaydadeğer birşeyler mutlaka vardır diye düşünüyorum...

dünki resimleri eklerken kaçırdığım birşey var 1. resimin yaklaşık 25-30 metre önünde bir kaç kayacık daha vardı daha öncesinde o kayacıkları gören kişilerin anlatımına göre kayalardan birinde bir ''X'' işareti varmış ama o kaya şuanda altını oydukları için devrilmiş durumda ve ''X'' işareti devrilen yüzünde kalmış yaptığım araştırmalara göre ''X'' işareti ya son nokta anlamında yada yanıltıcı bir işaret olarak kullanılmış fakat insanlar bilinçsizce kazdıkları için etrafta başak bir iz emare varmı henüz bulamadım... Daha detaylı resimleri ekledikten sonra vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli...Boş yere masraf ve emek harcamak istemiyorum.

:dede :dede

kardeş sen bu işi çözmüşsün zaten ;) ama X işaretine fazla güvenme sen yukarıdaki resimler gibi işçilik olan terlerde araştırma yap...bizimde maksadımız kimseye bosa emek harcatmamaktır...saygılar

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen mucteba0541 » 05 Nis 2012, 11:33

ya o kadar kişi resimleri görüntülemiş hiçmi yorum yapabilecek bu budur şuda şudur diyebilecek yada fikir beyan edecek kişi yok yorumlarınız benim için önemli arkadaşlar
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen Atilla » 05 Nis 2012, 13:21

mucteba0541 yazdı:ya o kadar kişi resimleri görüntülemiş hiçmi yorum yapabilecek bu budur şuda şudur diyebilecek yada fikir beyan edecek kişi yok yorumlarınız benim için önemli arkadaşlar

S.A.
Esrarengiz ustanın yorumlarından sonra kimse ilave yoruma gerek görmemiştir... siz de resimlerinizin az olduğu söylemişsiniz... ama ben dikkatimi çekenleri belirteyim...
- Traşlanmış gibi görünen dik yüzeyler var buraların geniş açılı ama yüksek çözünürlüklü resimleri gerekiyor, özellikle toprakla birleşen yerleri de görmek gerekir... mevcut resimlerde yorumlanabilecek bir görüntü yok...
-Bence en kayda değer sembol haç sembolü burası yol güzergahı ya da başka amaçlı kullanılmış bir yer değilse mezar sembolüdür... geniş resim olmadığı için burası bir uçurummu, yol kenarı mı? yapı duvarı olabilir mi? benim hiç bir fikrim olamıyor... kaliteli bir sembol işareti görmüyorum... çoğu yakın dönemde yapılmış gibi geldi bana...
- Esrarengiz ustanın belirttiği gibi bariz işçilik olan yerlere yönelir ve bizim de sağında solunda ne var ne yok görmemizi sağlayacak fotolar koyarsanız herkes yardımcı olmak için uğraşacaktır...
-özellikle yuvarlak oyma olan yerin çevresini çekmenizde fayda var... önce buranın ne amaçla yapıldığını anlamakta fayda var... bol bol resim çekerseniz dikkati çeken yerlerden size yer de gösterilebilir...
Saygılarımla
Tüm yorumlarımı araştırmalarınızı yasal zeminde yürüteceğiniz varsayımıyla ve ön bilgi amacıyla yapıyorum... Kaçak kazı yapmayınız...
Kullanıcı avatarı
Atilla
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 05 Nis 2012, 13:30

S.A,
var olan resimler için ustalar bayağı bir açıklama yapmışlar... ;) daha geniş açılı ve araziyi komple göreceğimiz uzaktan bir resim olursa yeni yorumlarda gelecektir...saygılarımla.
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen mucteba0541 » 05 Nis 2012, 14:46

teşekkür ederim ilk fırsatta aynı bölgeyi tekrar ziyaret edip geniş açılı resimler ekleyeceğim
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen mucteba0541 » 05 Nis 2012, 14:51

Atilla yazdı:
mucteba0541 yazdı:ya o kadar kişi resimleri görüntülemiş hiçmi yorum yapabilecek bu budur şuda şudur diyebilecek yada fikir beyan edecek kişi yok yorumlarınız benim için önemli arkadaşlar

S.A.
Esrarengiz ustanın yorumlarından sonra kimse ilave yoruma gerek görmemiştir... siz de resimlerinizin az olduğu söylemişsiniz... ama ben dikkatimi çekenleri belirteyim...
- Traşlanmış gibi görünen dik yüzeyler var buraların geniş açılı ama yüksek çözünürlüklü resimleri gerekiyor, özellikle toprakla birleşen yerleri de görmek gerekir... mevcut resimlerde yorumlanabilecek bir görüntü yok...
-Bence en kayda değer sembol haç sembolü burası yol güzergahı ya da başka amaçlı kullanılmış bir yer değilse mezar sembolüdür... geniş resim olmadığı için burası bir uçurummu, yol kenarı mı? yapı duvarı olabilir mi? benim hiç bir fikrim olamıyor... kaliteli bir sembol işareti görmüyorum... çoğu yakın dönemde yapılmış gibi geldi bana...
- Esrarengiz ustanın belirttiği gibi bariz işçilik olan yerlere yönelir ve bizim de sağında solunda ne var ne yok görmemizi sağlayacak fotolar koyarsanız herkes yardımcı olmak için uğraşacaktır...
-özellikle yuvarlak oyma olan yerin çevresini çekmenizde fayda var... önce buranın ne amaçla yapıldığını anlamakta fayda var... bol bol resim çekerseniz dikkati çeken yerlerden size yer de gösterilebilir...
Saygılarımla

haçın olduğu yer yol kenarı eskilerin anlatımına göre bu yol çokkk eskilerde kervanların geçiş yolu imiş tabi zamanla arazi yüzeyi değişmiş orman bölge buralarda teraslama yapmış orman yolları açmış vs vs ama bir noktada varki haç işaretini gören herkes kayanın dibinden tutunki etrafında her yerde çalışmış kazmışlar delik deşik olmuş yapılan kazıları incelediğimde ise karambole yada kulaktan dolma definecilik bilgileri ile rastgele kazmışlar örneğin kayanın üzerini kimse yoklamamış 3. resimdeki işaretle haçın olduğu kaya arası yaklaşık 20 mt civarında bu iki kaya arasını kimse yoklamamış herkes haçn hemen altını yada yakınlardaki başka kayaların diplerini oymuş...en kısa zamanda yeni fotoları ekleyeceğim
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen mucteba0541 » 05 Nis 2012, 15:20

birde arkadaşlar emailime bir arkadaş yorum yollamış resimin üzerinde çizim yapmış son resimlerdeki oymanın garanti olarak zemin kaya mezarı olduğunu yazmış ve resim üzerinde bazı noktaları işaretlemiş resmi ekliyorum sizde değerlendirirseniz sevinirim

Resim
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 05 Nis 2012, 15:54

değil kardeş... diğer resimler gelince hersey aydınlanacak emin ol ...saygılar

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen mucteba0541 » 09 Nis 2012, 11:36

yeni resimler burada

ilk olarak haç işareti ve çevresinden başlıyorum
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

HAÇ İŞARETİ VE ATRAFINDAKİ GÖRÜNTÜLER BUKADAR AR.... ALAN DAR VE ARAZİ ENGEBELİ OLDUĞUNDAN ANCAK BU KADAR FRESİM ÇEKEBİLDİM UMARIM YARDIMINIZ DOKUNUR....OYMA VE DİĞER İŞARETLERİDE YÜKLEYCEĞİM
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen mucteba0541 » 09 Nis 2012, 12:20

OYAMA VE ÇEVRESİNİN YENİ RESİMLERİ BU SIRADA OYMANIN DERİNLİĞİ 28 CM AĞIZ KISMININ ÇAPI İSE 50 CM

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen mucteba0541 » 09 Nis 2012, 15:00

ustalarım hala yetersiz mi işaretler yok mu bir yorum yapacak olan

bizim bu bölgede gök gürleyince börtü böcek uyanır derler 3 gün önce gök gürledi sadece börtü böcek değil sürüngenlerde uyanmış.Allah sizi inandırsın bu resimleri çekmeye gittiğimde 2,5 metre yılanla burun buruna geldim bi yardımcı olun be
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Nis 2012, 17:24

mucteba0541 yazdı:ustalarım hala yetersiz mi işaretler yok mu bir yorum yapacak olan

bizim bu bölgede gök gürleyince börtü böcek uyanır derler 3 gün önce gök gürledi sadece börtü böcek değil sürüngenlerde uyanmış.Allah sizi inandırsın bu resimleri çekmeye gittiğimde 2,5 metre yılanla burun buruna geldim bi yardımcı olun be

:)) s.a. kardeş dikkat et kendine ...oymayla işimizin kalmadığını ilk oyma ile ilgili fotonuz söylüyor hemen sol tarafında bir yıkıntı harabe görmekteyim o yüzden burasının öğütme amaçlı kullanıldığından şüphem kalmadı zaten ölçüleri de epey buyukmus ....

haç işaretine gelince ortalığı delik deşik etmişler .... haçın bulunduğu kayanın önündeki kayalar sanırım yukarıdan kırılmış ve dibine düşmüş ve orda da bir çalışma olmus kardeş haçla ilgili surasıdır diyebileceğim bir yer göremedim ...cevresinde toprakla kaynasmıs taslar gördün mü hiç hafif yukseltili veya cökek ???

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen mucteba0541 » 09 Nis 2012, 17:40

çökme gibi duran yerler var fakat birileri kazmış ve doldurmuşlarmı yoksa yüzey şeklimi öyle anlayamıyorum haç işaretinin karşıya geç anlamında kullanıldığıda söyleniyor fakat bu alanda karşıya geçebileceğim bir nokta yok

birde haçın kollarını ölçtüğümde ayak olan kısım zaten uzun diğer 3 koldada tepe kol 8 cm sağ kol 8 cm sol kol ise 7.5 cm yalnız haçın bulunduğu kayanın üstünde hiçbir çalışma yok birde haçın arka tarıfnda yaklaşık 300 mt aşşağıda bir kaya daha var üzerinde delikler kanallar vs var ama doğalmı yoksa çalışmamı ayırt edemedim.Aynı kayanın arka yüzünde de mağara tarzı bir oyuntu var esrarengiz usta dilersen msn ver oradan san o resimleri yollayayım yada sen beni ekle ........
Kullanıcı avatarı
mucteba0541
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Nis 2012, 18:26

kardeş burdan da devam edebiliriz ...görünüşe göre orda yapacak bişey kalmamıs diğer ustalarında bi yorumlarını bekleyin isterseniz ...bahsettiğiniz yerleri fotolayabilirsiniz ... saygılar

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen bilir kişi » 07 Eyl 2012, 21:30

2. resim ters sekiz sonsuzluk işareti ne benziyor yani ters sekiz :tsk
Kullanıcı avatarı
bilir kişi
DEFİNELERİM ÜYESİ