oturak taşı ve üçgen oymalar bolca resimler

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

oturak taşı ve üçgen oymalar bolca resimler

Mesajgönderen obuz » 22 Şub 2011, 22:52

Resim 1. resim aşağıdan araziye çıkarken Resim 2. resim delikli oturak taşı
Resim oturak taşı kuzeye bakıyor . Resim Resim bu foto oturak taşından aşağıya bakıştır . 1. resmin tersidir Resim oturak taşının arkasındaki düzlük. Resim üçgen oyma Resim Resim üçgen oymanın yandan görünüşü .Resim üçgen oymanın geriden görünüşü...
Resim oymanın tekli yakından görünüşü . Resim üçgen oymanın arkasındaki düzlük
Resim üçgen oymanın uzaktan görünüşü. Resim bu taşın üçgen oymayla arası yaklaşık 7,8 metre Resim " T " şeklindeki kayanın yandan görünüşü .Resim "T" şeklinde kayanın yandan görünüşü .Resim üçgen oymanın alt yamacında doğuya bakan bir yer .Resim Resim ResimResim buranın derinliği 2,3 metre . ResimResim 3 lü oymanın Resimdoğuya bakan kısmı Resim 3lü oymanın kenarı Resim 3lü oymaya yakın bir yer doğuya bakıyor .Resim "T " li kayanın üzerinden çekilmiş , üçgen oymanın uzak görüntüsü .Resim 3lü oymanın kenardan görünüşü . Resim 1. resimde sağ tarafa kalan dikkatimi çeken mucur alan Resim Resim oturak taşının kenar kısmı . Resim 3lü oymanın yanında dikkati mi çekti. Resim yakın çekim . Resim toprağa gömülü taşlar var sabit değil . Resim üçgen oymanın birinin boyutu . s.a sayın ustalar yorumlarınızı bekliyorum ... :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: oturak taşı ve üçgen oymalar bolca resimler

Mesajgönderen obuz » 22 Şub 2011, 23:11

üçgen oymanın ölçüleridir. YORUMLARINIZI BEKLİYORUM .. :tsk Resim
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 22 Şub 2011, 23:28

S.A
oymalarınız büyük ihtimal mezar oymaları diye düşünmekteyim.... bulunduğu kayalık ve kayanın konumu itibari ile mezar oymaları konumlarına uymakta.... bundan sonrasını ne yapacaksınız, ya bir , ya 3 yada daha fazla mzarlık alanı olabilir mantığı ile ar-ge nizi yapacaksınız.... hangi emarelere bakmanız gerekmekte? traşlanmış dik veya yatay kaa yüzeyleri yok sanırım, çünkü kaya yapıları farklı... O zaman araştırmarınızı topraksı arazi yüzeylerinde, çökek , tümsek ve mıcırlı alanlar üzerinde yoğunlaşın... varsa sıralı ve tek dikili taşlarıda araştırmalarınıza dahil ediniz....aşağıda bir kaç fotoyu işaretledim.. görüğüme amel edebiliyorum, belkide daha bariz arazi yüzeyleri vardır sizin gözünüzden kaçmıştır....saygılarımla.

Resim

Resim

Resim

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen obuz » 22 Şub 2011, 23:49

Resim bu arazinin karşıdan bütün resmi ... :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen obuz » 22 Şub 2011, 23:57

Resim
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 23 Şub 2011, 00:11

s.a. obuz kardeş birinci resim uzaktan cektiğin resmin neresinde en alttaki okların olduğu yerde mi ??
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen HayatAğacı » 23 Şub 2011, 00:12

S.A
yukarda yazmayı unutmuşum, yazmaya başlamadan önce aklımdayı aslında;)

oturak sembolü dediğiniz oturak değil.... orda sunak yeri gibi bir işlem yapılmış da olabilir,( yani kan akıtılan veya kutsal suyla ilgili bir işlemde olabilir) veya bir düzeneğe hizmet eden yerde olabilir...ama oturak değil kanısındayım...

küçük mağara dediğinizin alt arazi yüzeyinde araştırma yapabilirsiniz, arazi yüzeyinde uygun ve olağan bir durum varmı diye.....

mıcırlı alanlar tercih edilmelidir genelde, ama siz her unsuru göz önünde bulundurun, oymaların dibinden başlayarak önceki mesajımda aranınalacak arazi yüzeylerini uygunlayın arazinize....

son olarak şunu belirtmek isetrim; tüm definelerim Ailesinede aynı zamanda, kral, soylu ve konumu yüksek, komutan, vali gibilerin mezarları her zaman güneşin doğuşu veya batışı baz alınmıştır... fakir mezar veya mezarlıklarında güneş faktörü baz alınmamıştır.. genelde kuzeyede bakar kuzey doğuyada bakar kuzeybatuya da bakar.... sonuçda güneş faktörü yoktur...

sizin bölgenizde ise zenginlik alameti gibi bir durum yok... mezar bulunursa boşda çıkabilir, ufak defek birşeyde çıkabilir... ufak efek objelerde genelde toprakla kaynaşır gider.... en azından elenmelidir toprak.... onun için yön tayini pek yapmayın ve emareleri baz alın...saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 23 Şub 2011, 00:17

HayatAğacı yazdı:S.A
yukarda yazmayı unutmuşum, yazmaya başlamadan önce aklımdayı aslında;)

oturak sembolü dediğiniz oturak değil.... orda sunak yeri gibi bir işlem yapılmış da olabilir,( yani kan akıtılan veya kutsal suyla ilgili bir işlemde olabilir) veya bir düzeneğe hizmet eden yerde olabilir...ama oturak değil kanısındayım...

küçük mağara dediğinizin alt arazi yüzeyinde araştırma yapabilirsiniz, arazi yüzeyinde uygun ve olağan bir durum varmı diye.....

mıcırlı alanlar tercih edilmelidir genelde, ama siz her unsuru göz önünde bulundurun, oymaların dibinden başlayarak önceki mesajımda aranınalacak arazi yüzeylerini uygunlayın arazinize....

son olarak şunu belirtmek isetrim; tüm definelerim Ailesinede aynı zamanda, kral, soylu ve konumu yüksek, komutan, vali gibilerin mezarları her zaman güneşin doğuşu veya batışı baz alınmıştır... fakir mezar veya mezarlıklarında güneş faktörü baz alınmamıştır.. genelde kuzeyede bakar kuzey doğuyada bakar kuzeybatuya da bakar.... sonuçda güneş faktörü yoktur...

sizin bölgenizde ise zenginlik alameti gibi bir durum yok... mezar bulunursa boşda çıkabilir, ufak defek birşeyde çıkabilir... ufak efek objelerde genelde toprakla kaynaşır gider.... en azından elenmelidir toprak.... onun için yön tayini pek yapmayın ve emareleri baz alın...saygılarımla.

:dede :dede :dede
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen obuz » 23 Şub 2011, 00:40

a.s .sayın hayat ağacı ustam son yoladığım işaretli resimlerde işaretlediğim yerlerde biraz bilgilendirmeye çalıştım sizleri nekadar doğru oldu bilemem .1.resmi çekdiğim terde tek tek taşlar var bunlara ayağımla vurduğum zaman bir çoğu salandı mıcırlardaonlara yakın üçgen oymalar için birşey demedin oranın üzeri düz senin en son işaretlediğin set duvar yeri üçlü oymanın arka düzlük kenarı senin tahmin etiğin gibidir yorumlar için herkesden allah razı olsun saygılar :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen obuz » 23 Şub 2011, 00:47

a.s esrarengiz arkadaşım 1.resim en sağdan iki okun gösterdiği alanda tuvarlak çizdiğim resimde o alanda tek tek taşlarda var o yerde saygılar
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 23 Şub 2011, 01:08

S.A,
kardeş üçgen oluşturan oymalar için aslında ilk mesajımda yazmıştım... bir mezar olabilir, üç mezar olabilir veya daha fazla olabilir derken, üçgen oluşturan şemanın yön vereceğine ihtimal vermedim....bu yüzden araştırılacak arazi yüzeylerini sıraladım...

son resiminize gelince; arazi yapısı dolgu bir yapısı var, taşlar ise fazla seyrek, belkide otlar kapatmış olabilir.... ağacın dibindeki taşlık ise var birşeyler dedirtmekte, ama sonradan toplama taşlık ama mezar yeri... kesin birşey diyemiyorum...düzlük dediğin yer ise evet kaba bir düzlük var ama mezar için traşlanan düzlğklerden değil, hemde uygun değil taşın üzeri için.... ilk mesajımdaki emareleri arazinize kıyaslamalısınız...saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen obuz » 23 Şub 2011, 01:13

a.s söylediğin yerlerde yoğunlaşacağım saygılar :tsk :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 23 Şub 2011, 08:11

obuz kardeşim hiiiç öyle uzaklara gitmenize gerek yok.oymaların yanında 3 tane mezarınız var.alttaki resim oyma olan kayamı??

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen obuz » 23 Şub 2011, 22:35

a.s deşifre ustam verdiğin resim üçlü oymalı kaya . resimlerime bakarsan üstden aşşağıya doğru 12.resimde o kayanın arkasındaki düzlük mezarlar orda olabilirmi .birde.t. şeklindeki kaya resmi ne anlama geliyor.14.cü resim merak ettim haça benzer hali varmı saygılar. :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 23 Şub 2011, 23:57

s.a. obuz arkadaşım benim fikrimi sorarsan bu bölgede en iyi mezar yapılabilecek olan alan asagıdaki alandır .. biraz daha daralmıs olursun burda gerekl olan emareler varsa buraya yogunlas biraz daha incele derim sonucta yamacta işlem yapmak daha zordur ...ayrıca senin oymaların oldugu kayanın ve diğer oturak taşı diye belirrtiğiniz kaya bunların hepsi yanlış değilsem aşağıya doğru bakmakta yanlışsam düzeltin...bu benim acizane bir fikrimdir...saygılar ....

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 24 Şub 2011, 09:32

kardeş aşağıdaki resim ellenmiş arazi yüzeyi...oymalar neresinde kalıyor?buranın azdaha uzaktan fotosu varsa elinde eklermisin?bidaha söylüyorum mezarları oymaların yakınında ara...T DEDİĞİN taşa gelince...kaya çizikleriyle ilgilenmiyoruz,senin arazi yüzeyi zaten herşeyi anlatiyor...dediklerimizi yaparsan sonuna kadar yardımcı oluruz biiznillah

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen obuz » 24 Şub 2011, 10:34

s.a deşifre arkadaşım koyduğun resim üçlü kayanın üstünden çektim.o düzlük o arazinin en düz yeridir :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 24 Şub 2011, 11:35

a.s kardeşim...
bu düzlük kayalıkmı yoksa toprakmı?
birde bu düzlüğün yanlarını görme imkanımız varmı?birdahaki gittiğinde fotolarmısın kardeş?
:gül

Resim
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen obuz » 24 Şub 2011, 22:32

s.a deşifre ustam şuan yeniresim yok ama resimlerimin içinde 2.resim var farklı yönden çelikmiş göndermiş olduğum resimlerde yukardan aşşağıya 24.resim taş dizilmiş küçük biryer toprak kaymasın diyede olabilir diğer resim yukardan aşşağıya 27. resim tam zemin resmi yok o düzlük alanın toprak kalınlığı bilmiyorum yeni resim çekmeye gittimmi bakarım daha arazi yapısı kayalık saygılar :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen obuz » 24 Şub 2011, 22:47

s.a esrarengiz ustam emare dediğin mıcırsa tektük gömülü taşlar senin işaretlediğin yerde mıcırları hayatağacı ustam işaretlemişti ama resimler şuan görünmüyor nedenini bilmiyorum ayrıca işaretler hakim bir yerde dediğin gibi yanılma yok uzak fotomda yazdımğım gibi en son koyduğum resim siyah yuvarlak çizdiğim yerde senin işaretlediğin yerde yardımlarınız için herkesden allah razı olsun :tsk
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 24 Şub 2011, 23:07

ilk baştaki yüklediğin resim o çizdiğim alanın içinde değil mi obuz kardeş??? ordaysa oranın değişik yönlerden resimleri varsa gönderirmisin???

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen obuz » 25 Şub 2011, 00:25

s.a esrarengiz usta 1.ci resim doğrudur birde üstden 5.ci resim oturaktaşı dediğimizden bir görünüş şuan yeni resim yok hafda sonuna kaldı resimleri nasılistersin orda tektük taşlar var toprağa gömülü etrafına bakayım mı .saygılar....
Kullanıcı avatarı
obuz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 25 Şub 2011, 00:49

sen gidince güzelce istenen bütün yerleri fotola bilhassa mucurlu olan yerleri ...

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen talih_siz » 02 Mar 2012, 02:36

obuz yazdı:üçgen oymanın ölçüleridir. YORUMLARINIZI BEKLİYORUM .. :tsk Resim

obuz kardeş ben yeni üyeyim mesaj işlerinide pek beceremiyorum senin görüntülerinin benzeri bendede var emin olmadığım için yorum getirmiyorum bilgi alış verişinde bulunabiliriz ben size ulaşamıyorum siz bana ulaşabilirsiniz saygılarımlan.
Kullanıcı avatarı
talih_siz
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen resumat » 02 Mar 2012, 12:14

bu ücegeni olusturan oymalar bendede var sıteye koydum ucgeni olusturuyor her ucgen arası 10 adım tam ortası kazılmıs bişey cıkmamıs ortasında faydası olur insallah sızlere
Ben bir kişiyim. Ama gene de biriyim. Her şeyi yapamam ama gene de bir şeyler yapabilirim. O yapabileceğim bir şeyleri yapmayı asla reddetmem
Kullanıcı avatarı
resumat
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir