Truva mı, Trak mı ?

Define ve Define Dışı Etik Olan Her Türlü Konuların Paylaşıldığı Bölüm

Truva mı, Trak mı ?

Mesajgönderen yalniz111 » 29 Oca 2013, 00:16

Herkese selamlar arkadaşlar.

Ben size Trakya'da yaşadığımız olayı anlatacağım, sonrasında yapacağınız yorumlar benim için önemli.
Trakya'da hasbelkader bir höyük bulundu. Bu höyüğün içinden alelade yapılmış bir lahit çıktı. Daha doğrusu lahit ellenmeden tekrar kapatıldı. Halen mühürleri sağlam. Çünkü asıl amaç Truvalı Hektor'un lahitine ulaşmaktı. Evet evet, Truvalı Hektor. Ancak safsata ve yalanlarla başlayan bu macera sonunda açığa çıktı. Yurtiçinde ve yurtdışında Arkeologlarla görüşüldü. Sırf bu lahitin mezar odasını veya tünelinin yerini tespit edebilmek için 103 milyarlık dedektör (alan tarama cihazı) alındı. Vardığımız nokta çok büyük hüsran oldu diyebilirim. Biraz detay verelim : Höyüğün tespit edilen noktasında kazı başlatıldı. Kat kat tabakalar bulundu. (Dövme kil, testi kırıkları ve kül, her bir tabaka 50-60 cm kalınlıkta ve bu sıralama 8 yada 9 kat devam ederek yapılmış. Hemen yanında dere akıyor.) kırıldı ve sonunda 7 mt civarında bir derinlikte sıradan bir kaya yapımı olan ve sadece ön kısmında sfenks ve bir buçuk satır yazısı olan lahit bulundu. uzunluğu sanırım 2.20mt, genişliği 1.20mt ve yüksekliği 2.00mt den yüksek olan bu lahitin baş kısmında (ki güney- güneydoğuya bakıyor) dört adet kurşun mühür var. Yurtdışındaki arkeoloğa buranın Hektor'a ait olduğunu söylediğimizde irkildi ama kesinlikle mümkün olmadığını söyledi. Yurtiçindeki arkeoloğa söylediğimizde neredeyse dayak yiyecektik. Aynı şeyleri söyledi. Yüksek olasılıkla burasının Trak bir Kral Mezarı veya en kötü ihtimalle onun değerli bir kumandanının mezarı olduğunu, bizim bildiğimiz gibi tonlarca elmas, binlerce kitap, yüzlerce altın eser olmayacağını, olsa olsa birkaç adet sikke, çok sayıda heykel ve ölünün sevdiği bazı eşyalarını koyacaklarını söylediler. Kazı esnasında karşılaşılan tabaka ve katmanları, çıkan karaca kemik ve kafataslarını anlattık. Bulduğumuz lahitin soygunculara karşı bir şaşırtmaca olduğunu, büyük ihtimalle içinin boş ve kendisinin değersiz olduğunu anlattı her iki arkeologda. Ortak kanı şu: burası kuvvetle muhtemel Trak bir Kral mezarı, çünkü emek ve işçilik sarfetmişler dedi. Karaca kafalarıda, inşaasında çalışan kişilerin muhtemelen avlayıp yedikleri av hayvanlarına aittir dedi.veya Kralın sadık bir kumandanına ait olabilirmiş. O zamanda mezar odası olabilirde olmayabilirde dedi yabancı arkeolog. Olsada, buradan çıkacak en fazla kişinin kılıcı, zırhı ve kişisel birkaç eşyasıdır dedi. Traklar yazılı şeyler bırakmadıkları için haklarında çok şey açığa çıkmış değil. Bu yüzden mezarlarından böylesine servetler çıkma olasılıklarını yok derecesinde kendimize kabul ettirmeliyiz derim. Lahitin altında bulunan odayı ve lahiti tespit etmek üzere bu son derece gelişmiş cihazımızla yere gittik. Çekimleri binbir zorlukla yaptık ancak, ilginç olaylar yaşadım. Önce bir silüet önümden alçak uçarak geçti. Sonra cihazın sıfır olan lityum pili (2-3 gün yetecek kapasitededir) lahitin üzerine geldiğimde aniden bitti ve cihaz kapandı. Pil bitene kadar ben canlı çekim esnasında gördüğüm verileri hafızama yazıyordum. 6.80mt derinlikte bulduğumuz lahitin yerinde olduğunu teyid eden veri geldi. Ne varki, güneydoğusunda veya kuzeydoğusunda olması gereken tünel boşluğunu ben cihazla kuzeybatısında 14.30mt derinlikte tespit ettim veya öyle sanıyorum. Cihaz 25mt derinliğe kadar %70 doğru tespit yapabiliyor.

Gelelim özellikle yapmanızı istediğim yorumlara; bu yer çanakkalede bulunuyor. Evreşe'ye yakın bir mesafede. Ancak uyarmalıyım, oralara gidip höyük aramaya kalkmayın, çünkü burası yurtdışındaki arkeoloğa göre tümülüs ve aynı zamanda tarla sahibi tarafından zamanında tepeden traşlana traşlana tepe inmiş 2-3 metre yüksekliğe. Ben bulurum diye tahmin yürütmeyede zaman harcamayın. İsteyene noktayı ellerimlede gösteririm ama burası köyün 1 km dışında kalıyor ve kolluk kuvvetleri sıkça dolaşıyor. Sizce burası Truva döneminde Truvalıların yerleşim bölgesi olarak kullanılmışmıdır, yoksa Traklara ait bir bölgemiydi?

Bütün yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.
Yüzünü güneşe dönersen, bütün gölgeler arkanda kalır !
Kullanıcı avatarı
yalniz111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Truva mı, Trak mı ?

Mesajgönderen yalniz111 » 29 Oca 2013, 02:04

HayatAğacı yazdı:S.A,
trak tümülüsleri ile frig tümülüsleri bir birlerine çok benzerler...trak tümülüslerindeki tek fark, mezar odasının merkeze yapılmasıdır.... merkezde olan mezar odası iki şekilde yapılır...ya zeminüstüne yada zeminaltına yapılır....zeminaltına yapılan tümülüs mezarının çatı kısmı zemin seviyesinden ortalama 2 metre aşağıdadır....

yükleyeceğiniz detaylı resim ve vereceğiniz detaylı bilgilere göre gereken açıklamaları yaparız...saygılarımla.

Hocam, bu yazınız aklıma takıldı. Benim sorumla örtüşmediği için, bir umut diyelim, sormak istedim. Bizim bulduğumuz lahit 5 mt civarında derinlikte lahitin üstüne iniyorsun. 2mt den yüksek olduğunuda düşünürsek, 7 mt yi geçiyor. Hektor bir şehir efsanesi değil, biliyorsunuz. Cengizhan'dan sonra aranan ikinci Kahraman. Benim ekip arkadaşımın iddiası Hektor. Benimse sadece ümidim bu yönde. Ama ben şaşırdım kaldım. Trak mezarları zeminaltı 2mt geçmezse, zeminüstü ise sıfır derinlikse, bu derinliğe başka uygarlıklarmı gömerdi? acaba bunun altında yanında biryerlerde gerçek mezar odası olmazmı? Üstelik, bu lahit tümülüsün neredeyse eteklerine denk geliyor. yönüde batı. Biz ne bulmuş olabiliriz? Bu kalitesiz sıradan kayadan yapılmış lahidi insanlar oraya ne amaçla gömmüş olabilir? Yabancı arkeologun dediklerini hatırlayalım, çok emek ce işçilik sarfedilmiş. Kuvvetle muhtemel bir Trak Kral mezarı demişti. Bu hoca zaten İstanbul'da okuyup mezun olmuş, bunuda vurgulayayım.

Saygılarımla.
Yüzünü güneşe dönersen, bütün gölgeler arkanda kalır !
Kullanıcı avatarı
yalniz111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Truva mı, Trak mı ?

Mesajgönderen api » 08 Ara 2013, 23:46

Burası bir Trak mezarı, gördüğünüz kemik,kırık testiler bir cenaze ritüelidir. Bulduğunuzu iddia ettiğin lahid bir sanduka mezar yapısıdır aynı zamanda yığmanın mezarıdır. Dönemine göre değişiklik gösterir.
Kullanıcı avatarı
api
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Dön SERBEST KÜRSÜ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir