tümülüs girişi bulma son umuttt

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

Re: tümülüs girişi bulma son umuttt

Mesajgönderen ilkim111 » 08 Eki 2010, 19:05

Müzakere olması mutlaka gerekir...Ben konu başlığı altında kesinlik kazanmış gösterdiğiniz ifadeleriniz için açıklamalarda bulundum.Ayrıca bir yanlış aktarım gibi söz konusu bir durum yok,bu düşünce sizin...Benim düşüncelerimi yazıya döküp aktarmamda sizin gibi gayet doğal...Siz ifadenizde ben birçok tümülüsü yerinde görüp,inceleyip bilgi sahibi olduğunuzu söylerken karşınızda ki insan ezbere konuşuyor tutumunuda sergilemektesiniz !!!

Karşınızda ki insanlarında birçok tümülüsü inceleyip,araştırıp ve gözlemlemeleriyle düşüncelerini aktarma olasılıklarınıda olabilir olduğunu görmemektesiniz...Yani sizin haricinizde kimse daha fazla bire bir araştırma içinde olamaz düşüncesi sizde oldukça yer etmiş durumunda...Tarih gizimlerle dolu olduğu gibi günden güne yer üstüne çıkan bulgular sayesinde yeni çözümlemeler gelmektedir.

( tekrar konunun özüne gelirsek, eksik olarak tabir ettiklerinizin aslında eksik değil, bazı kaynakların sizin sunduğunuz gibi yanlış aktarımlar olduğuna izah getirdim...)

Yukarıda ki ifadeniz sizin düşünceniz olduğu gibi buna kesinlikle katılmıyorum ve sizin aktarımlarınızı yani tümülüsler konusunda eksik olduğunu ve netlik kazandırmış olmanızı yanlış buluyorum. Kolay gelsin...
CENNET, size ayakkabınızın bağından daha yakındır. CEHENNEM DE öyledir...
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 08 Eki 2010, 19:29

kardeş, siz 3 metre tümülüs olmaz dediniz, bende bunu görsel olarak sundum size.... erimiştir dediniz, bende bölgemde 25 -15 ve üstü, 10 ve 3 er metrelik tümülüslerden bahsettim... bunların konumları ve çapları hakkında bilgi verdim... belli bir boyda olan tümülüslerin çaplarıda ortalama hesapla bilinir...tümülüs tecrübesi olanlar bunları rahatlıkla çözümleyebilmekteler....

8-10 metrelik bir tümülüs 3 metreye kadar erime yapmaz...bunu tümülüs yapılış şekilleri ve toprak katmanlarının kaliteli toprak kulanımları olduğundan bu kadar uçuk erime yapmayacaklarını izah ettim...

8-10 metrelik bir tümülüsün çapıda bellidir yukarda izah ettim, 3 metrelik bir tümülüsün çapıda bellidir...bunu yukarıda izah ettim.. ama ne hikmetse izah etmeme rağmen aksini isbat edemediğiniz gibi , bilge , cahil polemiğine giriyorsunuz..

yine 10 metrelik tümülüs odası ölçüleriyle, 3 metrelik tümülüs oda ölçüleri farklı olduğunu izah ettim...

ama siz halen ben inanmıyorum sizin görüşünüz size gibisinden söz ediyorsunuz... bu benim görüşüm değil tecrübe edinilmiş gerçeğin ta kendisidir....halen aksini iddia ediyorsanız, en doğal hakkım olarak beslendiğiniz kaynak yanlış yönlendirmekte sizi...

tümülüs konusunda ben birşey iddia etmiyorum, paylaşımlarımla temsil teşkil ediyorum... sizde aynı şekilde kendi üzerine çıktığınız , açılmış ve açılmamış tümülüs örnekleriyle paylaşımda bulunabilirsiniz...

Selam ve dua ile...
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen ilkim111 » 09 Eki 2010, 00:24

Arkadaşım ilk önce site yetkilisi olarak hitap şeklini değiştirmeni öneririm...İnsanları bu şekilde her anlattığın doğruymuş gibi tavır takınman yanlış bir durum...İçinde her oda çıkan üç metrelik yığma tümülüs değildir...Tümülüs özelliklerini taşıyor diye belirttiğin yığmada 1,5 metrelik tünel var diyorsun !!! Bu kısacık tüneli neden koysunlar ? Tünel kullanılan tümülüslerde tünelin yapılışında ki maksatın bir anlamı var...Siz odanın girişinden önceki taşlarla çevrilmiş yere bile tünel diyebilmektesiniz...Açılmış yerleri bile kendi düşüncenize göre siteye aktarım yapmaktasınız...Her aktardığınız bilgi doğru olmayabilir yanlışta olmayabilir...Bunu sizde belirtmelisiniz ama siz aksini asla düşünmemektesiniz..Bende bunu size belirtiyorum ama siz hala birşeyleri ispatlamak için çaba içindesiniz...Sitenize yeni üye olmuştum ve inanın sizi tanımam...Ve eminim sizde beni tanımıyorsunuz....O yüzden daha fazlada uzatmayacağım,çalışmalarınızda başarılar dilerim.Kolay gelsin.
CENNET, size ayakkabınızın bağından daha yakındır. CEHENNEM DE öyledir...
Kullanıcı avatarı
ilkim111
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 09 Eki 2010, 00:36

ilkim111 yazdı:Arkadaşım ilk önce site yetkilisi olarak hitap şeklini değiştirmeni öneririm...İnsanları bu şekilde her anlattığın doğruymuş gibi tavır takınman yanlış bir durum...İçinde her oda çıkan üç metrelik yığma tümülüs değildir...Tümülüs özelliklerini taşıyor diye belirttiğin yığmada 1,5 metrelik tünel var diyorsun !!! Bu kısacık tüneli neden koysunlar ? Tünel kullanılan tümülüslerde tünelin yapılışında ki maksatın bir anlamı var...Siz odanın girişinden önceki taşlarla çevrilmiş yere bile tünel diyebilmektesiniz...Açılmış yerleri bile kendi düşüncenize göre siteye aktarım yapmaktasınız...Her aktardığınız bilgi doğru olmayabilir yanlışta olmayabilir...Bunu sizde belirtmelisiniz ama siz aksini asla düşünmemektesiniz..Bende bunu size belirtiyorum ama siz hala birşeyleri ispatlamak için çaba içindesiniz...Sitenize yeni üye olmuştum ve inanın sizi tanımam...Ve eminim sizde beni tanımıyorsunuz....O yüzden daha fazlada uzatmayacağım,çalışmalarınızda başarılar dilerim.Kolay gelsin.

ilkim usta burda kızmaca darılmaca olmadan tartışılırsa sizlerin sayesinde bizlerde doğruyu bulmuş olacağız...bişey yok..hakaret yok ...ne güzel bilgi akışı var...eğer siz bişey biliyorsanız birilerine bilginizi ispat etmek zorunda değilsiniz...siz bildiklerinizi yazın ve geçin,taktir üyelerimizindir...ben bilgiye aç bir insan olduğumuda söylemeden geçemeyeceğim...saygılar...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 09 Eki 2010, 08:59

arkadaşlar
Şu yaptığınız tartışma aslında çok güzel bir tartışma ki, bu tartışma bu sitenin temellerini daha da kuvvetlendirecek bir tartışmadır bundan emin olun ...ama sunuda belirtmeden geçmek um ilkim usta evet görünüşte ya gerçekten bir şeyler biliyorsun ya da internet ortamında öğrendiklerin var beni yanlış anlama bilgi herzaman bilgidir benim tümülüs hakkında çok fazla bilgim yok bizim buralarda tümülüs de yok :( :roll: ama bolca höyük var .... tekrar söylüyorum tartışmanız saygı çerçevesi içerisinde olursa gerçekten bizim açımızdan da çok faydalı ....saygılar...
Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim
Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Eki 2010, 09:40

ilkim111 yazdı:Arkadaşım ilk önce site yetkilisi olarak hitap şeklini değiştirmeni öneririm...İnsanları bu şekilde her anlattığın doğruymuş gibi tavır takınman yanlış bir durum...İçinde her oda çıkan üç metrelik yığma tümülüs değildir...Tümülüs özelliklerini taşıyor diye belirttiğin yığmada 1,5 metrelik tünel var diyorsun !!! Bu kısacık tüneli neden koysunlar ? Tünel kullanılan tümülüslerde tünelin yapılışında ki maksatın bir anlamı var...Siz odanın girişinden önceki taşlarla çevrilmiş yere bile tünel diyebilmektesiniz...Açılmış yerleri bile kendi düşüncenize göre siteye aktarım yapmaktasınız...Her aktardığınız bilgi doğru olmayabilir yanlışta olmayabilir...Bunu sizde belirtmelisiniz ama siz aksini asla düşünmemektesiniz..Bende bunu size belirtiyorum ama siz hala birşeyleri ispatlamak için çaba içindesiniz...Sitenize yeni üye olmuştum ve inanın sizi tanımam...Ve eminim sizde beni tanımıyorsunuz....O yüzden daha fazlada uzatmayacağım,çalışmalarınızda başarılar dilerim.Kolay gelsin.

kardeş, ben site yetkilisi olarak yazmıyorum, doğru bilgileri buraya gelen kardeşlerime ulaştırmak için çaba gösteriyorum...

ben tecrübelerimi örnekleriyle sunuyorum... 1,5 metrelik dramoz tüneli dediğim taş örme değil, mermer duvar ve kapağı dediğim yine mermer kapak, kapak ama daha öncede belirttim siz okumakda güçlük çekiyorsunuz... sıfıra sıfır faturası olan kipe kip oturan bir kapak... taş dizisi gördüğünüz ise kapağın önüne yerleştirilen koruma katmanır...bunu ayırt etmeniz lazım...

size 3 metrelik bir yığmanında tümülüs olacağını isbat ediyorum örnekleriyle... zorlama ile iş yapmıyorum...

bir kere yığma nedir? siz yığma deyince ne anlıyorsunuz? aktarın bize...

tümülüs nedir ? tümülüs deyince ne anlıyorsunuz? aktarın bize...

ünlü gordiondan dramoz tüneli çıkmamıştır... tümülüs değil mi dramoz u yok diye...

ben sizi anlıyorum, siz bemin yazdıklarımı anlamıyor sunuz....

bana yığma ve tümülüs farkları nelerdir, ayrımı nedir? açıklarsanız sevinirim....

Selam ve dua ile...

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen serkan.0344 » 09 Eki 2010, 13:02

osmanlı dalışı diyen zaata katılıyorum.ama bunun tümülüs olduğunu nerden çıkardın onu anlamadım.
Kullanıcı avatarı
serkan.0344
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 09 Eki 2010, 13:10

serkan.0344 yazdı:osmanlı dalışı diyen zaata katılıyorum.ama bunun tümülüs olduğunu nerden çıkardın onu anlamadım.

neyin tümülüs olduğunu kim nerden çıkardı? isim yazarak ve daha açık yazarak konuya dahil olursanız sevirim...konuya dahil olurkende , kendi bildiklerinizi detaylı anlatın ki bizde ne demek istediğinizi anlayalım...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen anadolu » 10 Eki 2010, 03:20

bende tümülüsler hakkında ögrenilmesi gereken çok şey oldugu kanaatindeyim.hayat agacı nın farklı bakış açısı getirdigi muhakkatır,o halde,bu görüşüde göz ardı etmemek gerektiğine inanıyorum,ögrenilmesi gereken çok şeyden kastım ise;hem konu ile ilğili bilğilerin henüz eksikliği,hemde bu alanda henüz yeni olanların tümülüs hakkında ki edinmiş oldukları ve artık matbu evrak halini almış olan ve günümüzde her yerde yazılı olan malum ve herkesce tümülüs ve belkide tabu olmuş tümülüs bilğileridir.aynen bazı arkadaşlarında dedigi ve özeliklerini saydıgı gibi.bunun haricindeki bilğiler uymuyorsa tümülüs değil denilebiliyor,haksızda degiller.bilinen tümülüslerde kriter üç aşagı beş yukarı aynıdır,tümülüslerin çıkış yeri her ne kadar mekadonya denilsede,ancak konu hakkında yaptıgım araştırmalarda bunların pek çok bölgelerde var oldugu ve benzerlik gösterdiğini gördüm,bir definecinin tümülüs hakkında ilk ögrendikleri elbetteki var olan örnekleri iledir,boyu ebatı yüksekligi cinsi,hakim yerde oluşu toprak katmanları kiremit tugla olmaması su dere yakınına olması vs vs.ancak tüm tümülüsler ilk olarak gerçekten böylemi dogmuşlardır,bunların bir çıkış noktaları ilham kaynakları varmıdır,bence olması gerekir ve vardır.m.ö 400 li yıllarda ilk tunç çaglarında da bu gelenek vardı,bu gelenek inanç gibi çok önemli bir konumda oldugu için sürekli yenilenmiş ve kendini geliştirmiş olmalı.bilhassa asya ve orta asya da,ölüleri için yapılan mezar yerlerinin tepe üstlerine belirleme gelenegi tüm avrasya steplerinde mevcuttu,şamanist türk ve mogol boylarında da bu böyledir.kurgan olarakda bilinen bu tip bir mezarlar,tepe üstüne açılan basit bir çukur yada ahşap bir odaya yerleştirilmiş ve üzeri kapatılmıştır,bu gelenek steplerden gelen etki ile trakya ya tunç çag mezar tipleri ilk olarak daha onraki dönemlere göre çogu zaman boyları iki üç metreyi geçmeyen ve daha yayvan bir halde idi,aynı döneme ait ancak çok nadiren boyu 7 metre olan mezar lara da rastlanılmaktadır,ancak bunların inşası aynı tarihler içerisinde olmakla birlikte daha sonraları yapıldıgı sanılmakta.demem o ki tüm bu mezar şekilleri öldükten sonraki inanç içerisinde hemen hemen pek çok bölgelerde görülmektedir,m.ö 3 bin ve 4 bin yıllarında asya ve orta asya rusya trakya balkanlar ve meksika bölgelerinde bu şekli ile bilinmektedir,yani tümülüsler durup duruken devasa boyutlarda yapılmamışlardır,bir gelenegin en son ve mimari harikaları olarak hep yenilenmiş olmaktalar sanki,anadoluda frig lerle başlayan tümülüs harika mimarisi aslında bana göre lidya ile doruk noktasına ulaşmıştır,friglerde gordion lidyalılarda ise alyattes tümülüsleri buna en güzel örnektir,gordion 60 metrelik yüksekligi ile devasa bir yapay tepe gibi dururken,alyattes ise 69 metrelik yükseklik ve 355 çap ve1115 metrelik çevresi ile yapay bir dag gibidir,yani adına kurgan da dediğimiz tepe uçlarına ve bazan höyüklere de yapılan bu tür mezarlar tümülüslerin temeli olmalı,ve zamanla bu hali almış olmuşlar sanki.tarihte hiç bir şey birden bire ve aniden olmamıştır,anlatmaga çalıştıgımız bu mezar tiplerinde de yine önemli kimselerin mezarları fark ve ayrıcalıklar gösterebilmekte oldugu gözlemlenmiştir.selam ve dua ile.
Kullanıcı avatarı
anadolu
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 10 Eki 2010, 10:52

tümülüsler hakkında bilinmeyen çok şeylerin olduğu muhakkakdır... her bir tümülüs , ne kadar bir birlerine benzesede yapım teknikleri birbirlerinden farklılık arzetmektedir....

kimi tümülüslerde odasına ulaşıldığında ceset harici birşey bulunamamaktadır... soygunmu yemiş, dönem soygunumu yemiş, yoksa başka bir sırmı var... bunları kimse açıklamaz.... neden açıklamaz, bu internet ortamına gelen ustayım, üstadım diyenler , tümülüs açmamış insanlardır.... kendilerine soru olarak oda boş çıktı diyenlerede dönem soygunu diyip konuyu kapatırlar... işin aslı böylemidir.... değildir tabiiki...

internet ortamına gelenlerin tümülüsler hakkında çok az şeyler bildiklerini , ve var olan tezlerin sunularından öte gitmeyecek bilgileri bildikleri muhakkakdır...

tümülüs hakkında neredeyse tüm inceliklerine hakim insanlar bu tip define forumlarına uğramazlar... onların işi tümülüs açmaktır... bir tümülüsün hangi döneme, hangi kral veya hanedanından birine ait olduklarını bilirler... tümülüs odasında veya hediye odasın da neler var onu bilirler.... hediye odasının var olan saray odasındamı yoksa tümülüsün saray odasının başka bir yerdemi olduklarını bilirler....

bu insanlar, define forumlarına uğramadıklarından ve gerçek tümülüs fikirlerini paylaşmadıklarından dolayı, define sitelerinde gezinen üstadım diyenler bunları bilmezler....bilse bilse tez sunularının dışındaki başka bir bilgiyi bilmezler....

3. bir oda olmaz denir ama 3. oda kimi tümülüslerde vardır... bir odaya ilk giren birkaç kemikden başka birşey bulamadıysa ve dramoz tünel kapağı bozulmamış ise bunun 3. odası var demektir... var olan görüş bunun aksini söylemekte oysaki...

yine bir tümülüs odasından neler çıkar bilirmisiniz? neler çıktığını söylesem dudaklar uçuklar...
var olan görüş nedir? eşyaları , tabakları, kapları, çanakları, v.s.. v.s.... neden var olan görüş bunu yansıtır...

kimse bilmez ne çıktığını ? ne çıktığını bilende söylemez zaten...

kimse kusura bakmasın bende burdan ne çıktığını-çıkacağını diyecek değilim!!!

benim kıymetim bilgilerim benle kaldığı sürece değerlidir....

Selam ve dua ile...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 10 Eki 2010, 11:05

aynen ustad hayatta tümülüs tepesine cıkmamış yada herhangi bir işlem yapmamış sahıslar senin dediğin gibi bol miktarda var.Arkadaslar siz ne zman anlarsınız hayatağacı ustadımı size söliyim, eğer bir gun cesaretiniz varsa bir tümülüs açmayı deneyin bakalım nasıl olcak......
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen p4rl4m3nt » 29 Kas 2010, 16:46

:ok
Kullanıcı avatarı
p4rl4m3nt
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen tusuba » 23 Ara 2010, 01:12

bende 7tane tümülüs büldum bunlar arsında 6metre arayla ipgibi aynı izada hakimtepede tatlı bi rampası var tümülüslerin olduğu yerler yükseklikleri 6metre genişlikler 8metre hepsi böyle biz hangisinden ve hangi taraftan gircez bilgi paylaşımı yapabilirmiyiz birşey daha bu 7taneye gelmeden 2km aşağısında 3tanedaha üçgen vaziyette araları 21metre 3genin araları 3tarafıda aynı 21m re yorumlarınızı bekliyorum hayırlı akşamlar arkadaşlar girişe küzeyden düzden ortaya doğrumu gitcem ??????? :tsk
Kullanıcı avatarı
tusuba
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 23 Ara 2010, 01:36

tusuba yazdı:bende 7tane tümülüs büldum bunlar arsında 6metre arayla ipgibi aynı izada hakimtepede tatlı bi rampası var tümülüslerin olduğu yerler yükseklikleri 6metre genişlikler 8metre hepsi böyle biz hangisinden ve hangi taraftan gircez bilgi paylaşımı yapabilirmiyiz birşey daha bu 7taneye gelmeden 2km aşağısında 3tanedaha üçgen vaziyette araları 21metre 3genin araları 3tarafıda aynı 21m re yorumlarınızı bekliyorum hayırlı akşamlar arkadaşlar girişe küzeyden düzden ortaya doğrumu gitcem ??????? :tsk

S.A
kardeş, tümülüsler sit alanıdır... nerden gireceğim diye sorarsanız cevap almanızda zor olur..... tek yapmanız gereken , bilgilenmek için tümülüsler hakkında bilgi verebilirmisiniz demenizdir.... biz size şu yönden kazmaya başlayın diyemeyiz....

tümülüsler hakkından bilgi sahibi olmak istiyorsanız, forumumuzda bol bol tümülüs konusu işlenmiştir... forumumuzu gezin dolaşın, bir çok konu bulacaksınız...

tümülüs olarak lanse ettiğiniz yapılaar, ben biliyorum bunlar tümülüs diyorsanız, forumumuzda tümülüs bilgilerini okumanız yeterlidir....yok bizlere lanse ettiğiniz yapıların tümülüs olduğundan emin değilseniz, fotolarını yükleyin, ne olduğunu açıklayalım... sonrasında ise tümülüs bölümümüzden , tümülüsler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen PANORMOS » 23 Ara 2010, 22:35

mrak ettim bu dediğin yapılar hamgi memlekette....
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen yılmazer67 » 08 Oca 2011, 14:35

sayın hayat ağacı ustam bu bölgede daha önceden firig devleti yaşamış yani diyeceğim firiglerintümülüs planları nasıl yani grişleri tümülülsün hangitarafındadır... :tsk
Kullanıcı avatarı
yılmazer67
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 08 Oca 2011, 15:15

S.A
kardeş, önce tümülüsü uzaktan görmek lazım... eğer bu tümülüs hakkında soru soruyorsanız, uzaktan bir görelim... düz ovadamı, tepede zirvedemi, yamaçtamı konumunu bilelim.... yine başka bir tümülüsden bahsediyorsanız aynı şekilde , uzak fotoları ve konumunu görelim....

firg tümülüslerine gelince, frig tümülüs planlarında detaylı bir şekilde açıklama yaptım...

tümülüsler içerisinde en zor olanı frig tümülüsleridir... bulmak şans işidir... frig tümülüslerinde odanın yeri konusunda standart yoktur.... ilk tümülüslerden olduğundan standart olayı yoktur... girişler pek kullanılmamıştır..... merkezden her zaman için kaydırılmıştır.. zeminaltına kuyu açılıp moloz taşlarla tabanı sağlamlaştırıldıktan sonra ağaç oda yapılmıştır.... son zamanlarına doğru taş odalarında kullanıldığı söylenmektedir.... zeminden 5 metre aşağıya kadar odası yapılanlar vardır...

standart kullanılmamıştır derkende gelişi güzel değil , çok ince hesaplarla yapılmıştır.... ağaç oda olarak fırınlanmış ardıç kullanılmıştır ki, O zamanın işin ehli olanlar tarafından yapılmıştır....
bir frig tümülüsünde oda bazen güneydoğu tarafında olmakla beraber bazende tam ters istikamette odasını karşımıza çıkmaktadır...
frig tümülüslerinde oda üzerleri kil ve kırma taşlar üzerleri sağlamlaştırılarak kapatıldıktan sonra, dere çakılı serilmiştir üzerlerine... bu odanın korunmasında daha da sağlamlaştırıcı katmandır....

işin özü frig tümülüslerinin odasını bulmak için, tümülüsü tamamen düzlemek lazımdır.... yoksa kolay iş değildir... tecrübeyle sabittir bu anlatılanlar....

düşünebiliyormusunuz, bir kral veya türevi öldüğünde yaşadığı şehrin yakınlarında en uygun bir yerine çukur kazılır oda yapılır üzeri kil , moloz taşları ve dere çakılı serildikten sonra, binlerce insan avuç avuç toprak geritir... toprak getirdikleri taraf hangi yönde ise tümülüsün merkezi O yöne doğru kaymaya başlar.. sivrildikcede oda merkezden uzaklaşır....

sonra bul bulabilirsen.... saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen fredi » 08 Oca 2011, 21:07

ben hayat agcı ustaya katılıyorum neden dersenız bıre bır acılmıs tumulus gordum orayı gormeden hayat agcı ustanın tumulus le ılgı butun paylasımlarını okudum ama burayı acanlar kımse artık merkez den gırmısler ve benım ıcın buyuk bır deneyım oldu burası bıre bır hayat agcı ustanın dedıgı butun ozelık ler var orda : : :tsk
Kullanıcı avatarı
fredi
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen yılmazer67 » 08 Oca 2011, 21:24

tümülüs yamacın eteğinde kalmakla beraber tümülüsün 5mt altından dere yatağı geçmekte ayrıca bu tümülüsün üst tarafında küçük birkuyu mevcuttu fakat yıllar önce adamın birikuyuyu kapattı.yani diyeceğim bu tümülüsün dere ile alakası olabilirmi
Kullanıcı avatarı
yılmazer67
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 08 Oca 2011, 21:36

S.A
ilk tümülüsler dere kenarlarına yapılmıştır... bundan amaç tümülüs yapımında kullanılan toprağın bir kaç katı su kulanılmasıdır... toprak uzak yerlerden gelmekte idi ama su taşıma işi zor olduğundan dere kenarlarına yapılmıştır... sonraki dönemlerde tümülüs yapımları daha zahmetli yapılacak şekilde sırtlara ve zirvelere yapılmıştır...

dere ile bağlantısı bu şekildedir....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen baHİra » 15 Oca 2011, 20:18

üstat ağzınıza sağlık .maşallah o anı yaşamış gibi tek tek özetliyerek anlattınız...allah razı olsun..istenilende budur zaten...allaha emanet olun..saygılar...
Eğer nefesi alıpta geri veriyorsak hiç bir şey bizim değildir..
Kullanıcı avatarı
baHİra
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Önceki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir