ÜÇGEN HAKKINDA YARDIM

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

ÜÇGEN HAKKINDA YARDIM

Mesajgönderen konfakay » 17 Ağu 2010, 14:08

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
bir tanesi üçgenin karşısından olmak üzere diğerleri üçgenin tepesinden etrafını dört cepheli fotoğrafladım yardımlarınızı bekliyorum mezar işaretimi zengin mi nerede şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: ÜÇGEN HAKKINDA YARDIM

Mesajgönderen konfakay » 17 Ağu 2010, 14:10

bu arazi dozerle çızılanarak çam fidanı dikildi arazinin yüzeyi biraz bozuk
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen kayzer1915 » 17 Ağu 2010, 14:25

BİRDE MURC İZİN VAR ORDA YANILMIYORSAM 5 ADIM ÖNÜNÜ ARA
Kullanıcı avatarı
kayzer1915
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 17 Ağu 2010, 14:37

kardeş bu kaya çok işlem görmüş,neyin ne olduğunu seçemedim...bir dahaki gittiğinizde temizleyip ayrınyıları atlamadan fotolarsanız yardımcı oluruz...bu şekilde bişey diyemeyiz..mesela altaki işaretlediğim yerlerde murç izlerimi var tam kestiremedim...

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 17 Ağu 2010, 15:44

yok oralardan sadece taş parçaları çıkmış sadece taşın en ön kısımdaki biraz murç izine benziyor acaba bunun anlamı nedir
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen humeze » 18 Ağu 2010, 15:58

çok karışık bişey demek biraz zor arazi de ağaç ekimi sebebiyle doğal halini kaybetmiş gibi bişeyler tespit etmek baya zor allah yardımcın olsun...
SANA VERECEĞİM TEK AKIL AKLIN VARSA TEK TAKIL
Kullanıcı avatarı
humeze
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 19 Ağu 2010, 00:23

öncelikle resimlerin net olmadığından arazi yüzeyinde tesbit yapamıyoruz....cep telefonu bu işler için olmaz, hedefe ulaşmak istiyorsanız ,megapikseli yüksek bir makine ile fotolamanız gerekmekte....yoksa ne siz başarıya ulaşırsınız nede bir nokta tesbitleri yapabiliriz....

kardeş bölgen genel olarak mezar yapısına uygun ve taşlık olmasıda desteklemekte...taşlık derken bu taşlığın insanlar tarafından müdahele sonucu olduğu kanaatindeyim...

üçgen oymana gelince açıkcası ben pek mezar simgelerine benzetemedim ama murç izininde olması , arazi yüzeyindeki taşlığıda hesaba katarsak mezar olabileceği ihtimali var.... kesin diyemiyorum onu belirteyim...

üçgen sembolu zeminaltı kaya mezarlarında olur ki genelde bu şekilde olmuştur, bölgendeki arazi yapısının zeminaltı kaya mezar yapmak için uygun olmadığını görmekteyim.... zeminaltı kaya mezar yapılması için zeminin kopmle tüm kaliteli kayalık olması lazım ki bunlar oyulacak merdivenleri yapılacak, kapak ağızları işlenecek, sonra oda veya odaları yapılacak, sedirli veya sedirsiz....

ben arazinde bu tip yapılacak coğrafi yapısını göremiyorum.... tüm bunlar üçgen işaretine binaen yazdım...

öyleyse arazinin coğrafi yapısına baktığımızda zeminaltı blok taş kesme mezar tiplerinden olabileceği düşüncesindeyim..

bu tip yerlerde en güzel tesbit yöntemi, şüphelendiğin mıcır yığınlarının sık olduğu yerlerde, kambur(tümsek) yerlerde, çukurlaşan yerlerde, kel kalan yerlerde, otların sık koyu diplerinin kalın olduğu yerlerde, şişleme yöntemi kullanarak mezar tesbiti yapılır....

saygılarımla.

Resim

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen humeze » 19 Ağu 2010, 15:22

hayat ağacı ustam merak ettim bende şişleme yöntemi nasıl yapılar nerelere uygulanır bi anlatsan da hepimiz bir bilgi sahibi olsak şimdiden :tsk
Kullanıcı avatarı
humeze
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 19 Ağu 2010, 16:09

toprakta şişleme yöntemi; 1,5 metre uzunluğunda 10-14 mm kalınlığında ya çelik bir demir yada inşaat demirinin sert çelik olanlarından , ucunu sıcak demircide sivri yaptırıp sertleşmesi için su verdiriyoruz....

mezar sembollerimiz olan arazimize gidiyoruz, mezar olabilecek arazi yüzeylerini , mıcırlar(yumruk veya kelek)büyüklüğünde taş yığınlarına,kambur(tümsek)olan arazi yüzeylerine, çukurlaşan arazi yüzeylerine, yeşillik bir alan ise otlara genel olarak baktığımızda farklılık arz eden yerlerine(sık, koyu, boylarının uzun,diplerinin kalın veya kel kısımlara)bütün bu arazi yüzeylerini önce geziniyor yerlerimizi belirliyoruz....

10-14 lük ucu sivri çelik demirimizi alıyoruz yukarıda saydığım arazi yüzeylerine uygulamaya başlıyoruz...

önce zeminaltı bir mezarın üst kapağını zihnimizde canlandırıyor ve mezar kapağının eni en az 80cm, boyuda en az 1,50cm olduğunu farz ederek, mezar olabilecek arazi yüzeyine birer karış arayla demir çubuğumuzu çekiç ile çakıyoruz...

1 metreye kadar iniyoruz... zeminaltı blok kesme mezarlarımız, bir karışdan başlar 1,5 metreye kadar derinde olabilir..

örneğin mezar olabilecek arazi yüzeyine çubuğumuzu çaktık, 80 cm de dayandı, sonra bir karış ilerisine çakıyoruz, yine 80cm de kaldı, sonra tekrar sağına veya soluna bir karış arayla çakıyoruz, yine 80 cm de dayanıyor ise sevindirici bir bulgu ile karşı karşıyayız.... bu şekilde sağa sola çakarak demir çubuğumuzu, kapağın sınırlarını buluyoruz..örneğin bir karış ilerisine tekrar çaktık ama bu sefer 80cm den aşağı indi, o zaman yarım karış geriye tekrar çakarak kapağın sınırını belirliyoruz....

bu şekilde kapağın tüm 80 cm gelen yerler ve 80 cm den derin gelen yerleri demir çubukla çizerek , 80 cm gelen yerlerin ölçüsünü alıyoruz, eğer kare vaya dikdörtgen bir hal almışsa yüzde 99 mezar kapağı olabilir...

bu şekilde tüm yukarıdaki mezar olabileceğinden şephelendiğimiz alanlara şişleme yöntemini tatbik ediyoruz....

burda zemin olduğu gibi kayalık bir yer ise şişleme yöntemi uygulanmaz....
kısacası şişleme yöntemi her arazi yüzeyine olmadığı gibi , şişleme yapılabilen arazi yüzeylerinde ise yüzde 90 olumlu souç alınmaktadır....

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 19 Ağu 2010, 16:48

eyw kareşim güzel yöntem en kısa zamanda deniyecem
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen humeze » 19 Ağu 2010, 18:25

saol hayatağacı güzel bir bilgi oldu en kısa zamanda denerim bende birde her mezarın üzerinde kapak olur mu sence :roll:
Kullanıcı avatarı
humeze
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 19 Ağu 2010, 18:39

humeze kardeş, ben kapaksızına denk gelmedim şimdiye kadar.... :komik

eğer sen denk gelirsen bir ilk gerçekleştirmiş olursun....

O bulunan kapaksız da soygun geçirmemiş veya çökmemişse, yağmur sularından dolayı.... :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen humeze » 19 Ağu 2010, 22:00

:ok tamam hayatağacı kardeşim saol bu bilgi için de bu yöntemle ben biraz araziyi bi gezeyim bakalım nelerle karşılaşacağız.. :roll:
Kullanıcı avatarı
humeze
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 02:11

ÜÇ DELİK KARE OYMA VE ÜÇGEN OYMA...GUNEYDOGUSUNA AŞAGI INER DERE OLABİLİR OLABİLİR DIYORUM İHTİMAL KURUMUŞTUR..DERENIN KARŞISINDA 3 TEPE OLR ÜÇ TEPE UZERINDEDE DOGAL GİBİ İŞARET OLUR..BU TEPENIN KUZEYINE GIDER SEN KIRMIZI KEL TEPE GÖRECEKSIN YER ORASI O TEPE.CİZDİKLERİMİN MANASI BU ..BUDA YORUM SADECE ....SAYGILAR
Resim
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen PANORMOS » 30 Ağu 2010, 02:15

arkadasım sanki yerleri görmüş gibisölüyorsun şaşırdım, dere,kel tepe vs, tşkler umarım bilgilerin faydası olur...
ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...
Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 02:18

BENIM KISI YORUM DOSTUM...BİLDİGİMİ YAZDIM UMARIM YARDIMI OLUR...SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 30 Ağu 2010, 02:24

hutame yazdı:BENIM KISI YORUM DOSTUM...BİLDİGİMİ YAZDIM UMARIM YARDIMI OLUR...SAYGILAR

kardeş bak burda biçok yorumcu arkadaşlar var fakat yanlış yönlendiririm diye yorum yapmaktan kaçınıyorlar...yorumlarınızda birazdaha dikkatlı olmanızı tavsiye ediyorum...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 02:33

:tsk UYARIN ICIN SAGOLASIN ..UYARIN İYİ NİYETLI OLAN Bİ KİŞİ OLDUGUNDADIR KALBI TEMİZ KİŞİSİN SAYGI DUYARIM...AMA SANA ÖNERIM KARDEŞİNİN YORUMLARINI TAKIP ETMEN ..TEKRAR SAYGILAR
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 Ağu 2010, 09:01

hutame yazdı:ÜÇ DELİK KARE OYMA VE ÜÇGEN OYMA...GUNEYDOGUSUNA AŞAGI INER DERE OLABİLİR OLABİLİR DIYORUM İHTİMAL KURUMUŞTUR..DERENIN KARŞISINDA 3 TEPE OLR ÜÇ TEPE UZERINDEDE DOGAL GİBİ İŞARET OLUR..BU TEPENIN KUZEYINE GIDER SEN KIRMIZI KEL TEPE GÖRECEKSIN YER ORASI O TEPE.CİZDİKLERİMİN MANASI BU ..BUDA YORUM SADECE ....SAYGILAR
Resim

üç delik, üç tepe, kel tepe, bu tepelerin üzerinde işaretler....kırmızı tepe... işaret orda .... O bölgede 1 tepede ver 10 tepede var... her yerde tepe var... en yakın tepe 5 km den başlar 100 km ye kadar tepe olur.... az daha yukarı çıkarsan tüm türkiyede ki tepeleri görürsün her tepenin üzerinde işaret var her işaretde tarif var.... her tarifde bir gizem var...

arkadaşım sayfalar dolusu yazsam azdır....ciddi olalım.... forum kirliliği yapmayalım...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir