DEFİNE ARAMA CUBUKLARI VE CİHAZLAR

Bu Bölümün Amacı Muhtelif Konular Üzerinden Tartışarak Bilgimizi Derinleştirmektir
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Re: DEFİNE ARAMA CUBUKLARI VE CİHAZLAR

Mesajgönderen HayatAğacı » 16 Ara 2010, 17:26

EsRaReNGiZ yazdı:usta onlardan benim de başım cok ağrıdı ...anlaşmanı iyi yapacan jeofizikciye ve sondajcıya su cıkmadan para vermeyecen bir defa ...ayrıca lazım sa benim iyi bir cubukcu ustam var 2 kuyu bize kazdı 1 kuyu belediyeye kazdı dediği metrede dediği yerde su cıkıyor .. basit bir sarma "L" cubuk .. :alayci

L çubukları iyi bilirim.... gençliğimde definecilikle alakam yokken , sanatımdan dolayı bana gelirlerdi... bakır dolu çuklar getitirlerdi, istedikleri şekilde yapardım....

su bulmada iyi olduğunu biliyorum, hem çatal çubukların hemde L çubukların.... 4'lü çubuklara gelince beş para etmezler bence... kullanmaya çalıştık ama çok yanılttı bizleri zamanında.....

bana göre en güzeli, tecrübe kazanarak arazi yüzeyi bulguları üzerinde durmaktır...bir yerde mezar varsa sırıtır durur....kendisini ele verir.....

saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
Been thanked: 3 time
İletişim:

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Ara 2010, 18:29

ustad arazi tarım arazi ise işler cok zorlaşıyo burada ekipmanlara ihtiyaç duyulacağı aşikardır, ustad bu aralar yeni bir cubuk yapma düşüncesi var ama L cubuklardan altının gram fiyatını düşmesini bekliyorum :çatla :çatla

ASGARİ OKUYAN, ASGARİ ÜCRETE TALİM EDER...

HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 58 time
İletişim:

Mesajgönderen HayatAğacı » 17 Ara 2010, 18:36

PANORMOS yazdı:ustad arazi tarım arazi ise işler cok zorlaşıyo burada ekipmanlara ihtiyaç duyulacağı aşikardır, ustad bu aralar yeni bir cubuk yapma düşüncesi var ama L cubuklardan altının gram fiyatını düşmesini bekliyorum :çatla :çatla

S.A
L çubukmu yapmayı düşünüyorsun... altının gramıyla ne işin var? az aç konuyu ney nasıl neden..... :ok Allah razı olsun...

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
İletişim:

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Ara 2010, 20:20

ustadım LL şeklinde pirinç cubuk olur büyük ihtimalle L çubuğun düz kısmında bakır boru içine altın,LL ÇUBUKLARININ tutmam kısımlarınada daha önce tarif ettiğim 4'lü cubukların içindeki malzemleri koymayı düşünüyorum....

Kullanıcı avatarı
EsRaReNGiZ
Yönetici
Yönetici
Been thanked: 1 time
İletişim:

Mesajgönderen EsRaReNGiZ » 17 Ara 2010, 20:55

utsad bana da lazım bi L ...benimkinde altın tozu eksik olsun ucuz olur :çatla :çatla

Bilki verdiin senindir, insanoğlu karnına tapar, Kişi mezara girdiğinde kalan mal başkasınındır. Kaşgarlı Mahmut

Yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ...
LÜTFEN KAÇAK KAZILARDAN UZAK DURALIM

Resim

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
İletişim:

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Ara 2010, 21:00

LL cubuklar pirinç ama pirinçin düzkısmına girecek boyutta baır boru içinde altın tozu vs olabilir, tutucak kısımlarınada olduğu gibi bakır boru koymadan malzeme olabilir...Yapabilirsem yapmayı düşünoyrum deneme yanılma yöntemi....

KoRsAN_52
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ
Has thanked: 14 time
İletişim:

Mesajgönderen KoRsAN_52 » 17 Ara 2010, 21:30

ustam bildiğin iyi bir cihaz varmı tavsiye ettiğin falan yani almayı düşünüyorum da karar veremedim en iyisi olsun tek olsun istiyorum ...saygılar

Kullanıcı avatarı
PANORMOS
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
İletişim:

Mesajgönderen PANORMOS » 17 Ara 2010, 21:37

Dedökterler hakkında fazla bilgim olmadığı için bilgi vermem yanlış olur saygılarımla.....kendi kullandıklarım var ama sadece tekinden memnunum oda tektekçilik için diğeri zaten gitti bana faydası olmadıki sana şimdi bu bu iyi diye akıl veriyim....

naksar
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen naksar » 08 Şub 2011, 19:48

arkadaşlar bakır çubukların doğruluk derecesi ne. gösterdiği yeri kesin kazalımmı yoksa cihazladamı bakalım sizlerden yardım istiyorum

Kullanıcı avatarı
anatolion
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen anatolion » 08 Şub 2011, 21:35

naksar yazdı:arkadaşlar bakır çubukların doğruluk derecesi ne. gösterdiği yeri kesin kazalımmı yoksa cihazladamı bakalım sizlerden yardım istiyorum

bakır çubuklar alan tarama için kullanılır. doğruluk derecesi çubukların dilinden ne derece anlayabilirsen o kadardır. kiprit başı ebadında ufak tefek minerallere de çeker, paslı nala, çiviye de...boşluğa ve dahasına da. ne varsa ÇEKER, affetmez! çubuğun çekim dilini iyi anlayabilirsen boşa kürek sallamazsın. onun dilini çözmekse baya bir zaman çubuklarla uğraşıp hemhal olmayı gerektirir. arazide rastgele çubuk sallamaktansa; şüpheli, işaretli mevkilerde kullanmak ve yavaş-hafif çekimlerle kuvvetli olanını ayırtedebilmek hedefe ulaşmanıza yardım edecektir. yani hedef alanı daraltmanız için çubuk en iyi yöntem. tam noktalama içinse makine şart gibi. çubuğun gösterdiği yerde cihaz da öterse şanslısınız.. en nihayetinde kısmet işi bu işler; çubuklar cihazlar da birer vasıta, bütün iş neyi, nerede, nasıl kullanabildiğinize bağlı... yani iş sizde bitiyor.

Resim acta est fabula!

naksar
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen naksar » 08 Şub 2011, 22:22

acıklaman için teşekür ederim .bu işte daha çok yeniyim sizce şakülmü, bakır cubukmu daha garanti yer tespit eder

Kullanıcı avatarı
    anatolion
    DEFİNELERİM ÜYESİ
    DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen anatolion » 08 Şub 2011, 23:05

şakül bana kalırsa daha kullanışsız bir alet. genelde kısa mesafeli alan taramasında ve tespiti yapılan bir noktadaki malın büyüklüğnü- çapını öğrenmek için kullanlıyor.hangisi daha garantidir sorunuz için '' at binenin kılıç kullanın'' sözünü hatırlatarak şahsen L çubuk derim. yanında bir makine de olursa işiniz daha garanti olur. (çubukların normal bir makieden daha derin algılaması olduğunu gözardı etmemek lazım. ortalama bir cihazın derinliği genelde 50 cm kadardır. bunu dikkate almalı)

Resim acta est fabula!

Kullanıcı avatarı
      kursathan
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen kursathan » 09 Şub 2011, 00:00

16) Bu cihaz % 100 sonuç verir mi?
      xxxxxxxxxx doğruya en yakın sonuçları vererek kullanıcıyı yönlendirir. Cihazlar farklı fiziksel temellere dayalı olarak çalışır ve her cihazın mutlaka bir yanılma payı vardır. Profesyonel olan ve ne istediğini bilen bir araştırmacı; cihazdan aldığı bilgiyi, mantığını kullanarak yorumlayıp sonuca varmalıdır. Yeraltı araştırmaları sabırla yapılmalıdır çünkü toprağın aşılabilmesi kolay değildir. Toprak yapısı her bölgede farklıdır. Manyetik sistem, profesyonel jeofizik yöntemlerinden biridir ve en güvenilir olanları arasındadır. Araştırmacılar bu yöntem ile manyetik alandaki sapmalardan yola çıkarak hedeflerine ulaşmağa çalışır.
      -------------

bunu bir siteden alıntı olarak koydum.. Adamlar bile sattıkları cihazlara %100 garanti vermezken işin cihazda değil tecrübede olduğunu vurgulamışlar :) yani sonuç yine üstadların dediğine varıyor :))

alperenler
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen alperenler » 16 Şub 2011, 20:55

D E Ş İ F R E 53 yazdı:moloz46 kardeşim çubuklar genelde boşluk tespitinde kullanılmıştır.bazı çubukların içine civa koymakla beraber altına çektiği söylenir fakat toprakta ve taşlarda çeşitli minerallerede gerek çubuk gerekse dedektörlerin çektiği belirlenmiştir...dedektörlerle define arayanın aklına şaşarım...dedektörü tek para bulmak için kullanılır,yoksa 5mt 8 mt çekiyor diye satanlar,50-60 cm den fazlasını çekmediği ve çok yanıltığıda apaçık ortadadır.
      herşeyin bir ilmi vardır.en güzeli bu işin ilmini bilimsel yollardan öğrenip yapmanızdır...yoksa dedektörle ve çubukla çalışmak kazılmadık yer bırakmaz ve neticede sıfır olmakla beraber ülkemiz köstebek yuvasına döner...

birde işin ehli olmayan doğal kaya figürlerine yorum isteyen ve yorum yapanlar yokmu...bu insanların hakkını gasp etmiş olmuyorlarmı?herhangi bir define sitesinde admin veya mod olmak bu işi ben biliyorum havasına girmiyorlarmı?insanların nasıl emekleriyle oynandığını çok iyi biliyorum...yazıktır, bu insanlar bizim kardeşlerimiz değilmi?aynı tavanın balıkları değilmiyiz?bizim dedelerimiz omuz omuza savaşıp bu toprak için canlarını vermedilermi?hala birbirimize kazık atmanın peşindeyiz...ne olursak olalım ama önce adam(insan) olalım...kısa keselimki uzun yazılan yazıları kardeşlerimiz es geçiyor :D
      saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

çok dogru söylüyorsun kardeş dedektörün 80 santimin altını çeken varsa getirsin ben alayım

fethullah32
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen fethullah32 » 05 Şub 2012, 00:03

gençler ben tam tamına 20 yıldır definecilik yapıyorum... 2 marka dedektörden başka hiç biri bir işe yaramıyor(isteyene söylerim markalarını) bakır cubukları kendim imal ediyorum ben birazcık farklı yapıyorum... kesinlikle bu mineral işini yok ediyorum. bunun için bakır cubuklar yapılır en önemlisi içine katılan madde çubuğun içine altın katar isen çubuk altına gider hem altın hem gümüş katar isen her ikisinede gider vesayre vesayre...

aefinekolik
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen aefinekolik » 23 Kas 2012, 01:03

arkadaşlar bakır çubuk falan hikaye sadece bilerce test yapılıdıktan sonra özel yapılan cubuklar var onlar altını bulur ama tam nokta ve derinlik vermez alanı verir o alana çok üst düzey cihaz tutulursa nokta tespit edilir tabi cihaz dediğim internette satılan görüntüleme sistemleri değil yine özel yapılmış kişiye özel görüntüleme sistemleri bu dediklerim türkiyede 100 kişide ya var yok gersi hikaye 1mt reyi piyasadaki hiçbir çubuk veya cihaz geçemez inanmayan koysun bir çömlek içine 2 bileziği koysun alcıyla ağzını kapasın 1 mt reye gömsün en pahalı cihazla denesin kesinlikle bulamaz çok zor arkadaşlar altını bulmak çok çok zor

melih
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen melih » 02 Oca 2016, 19:25

arkadaslar su cubuk işini net bilen varsa bi zahmet yazsin içine ne konur princten yaptim rulmanli haznelerine ne konur tskler

Kullanıcı avatarı
      TOLUNAY-10
      DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
      DeFiNeLeRiM YeTKiLiSi
      Has thanked: 65 time
      Been thanked: 41 time

Mesajgönderen TOLUNAY-10 » 03 Oca 2016, 00:44

Selamun Aleykum
      Kardeş kolay gelsin. Tecrübeli bir arkadaş tavsiyesi istersen hayalci olma. cubugun içine kendini dahi görsen olmaz. Alan tarama çubuk sadece suya gider yada yeraltı su kaynaklarına toprak altında. Onuda akılayayım. Vücudumuzda elektrik akımı vardır. Toprak altında su akarken topraga taşa surterek belırlı bır akım oluşturur. Aynı yıldırımın topraga akmasını duşunun yada bır selvi yada yapraklı agaca. bu olusum artı eksı kutupların birbirini çekmesidir. cubuklarda doner. ugraşmayın kardeşim. :toka

hakı
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hakı » 30 Kas 2017, 00:48

slm arkadaşlar bende jeo sonar var odada daha önce denedim 55santimden algılıyordu bagzı leyimlerini eritip bagzı parçalarını sötüm yeni taktım 1.10 santimden şu an odada algılama yapıyorbagzı kişiler atıp tutuyor ben bunu bilirim ben alan tarama cıbıgı yaptım metali es geçiyor etkilenmiyor bana 3.oo tlye mal oldu bu alan tarama

hakı
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hakı » 30 Kas 2017, 00:53

je sonarla bı yerde bişey aradım 1 küçük elms sandığı civisini 55 santimden algıladı biyerde kaya mezar buldum kaya 20 tonluk var üstünde yuvarlak tek oyma var kayanın altını taradım başluk var fakat bu yer 2 derenin birleştiği yer hic elemedim öyle bıraktım mezar diye

hakı
      DEFİNELERİM ÜYESİ
      DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hakı » 30 Kas 2017, 00:59

slm arkadaşlar bendeki jeo sonar parçalarını sökmeden önce herşeye değerli yanıyordu parçalarını söktükten sonra şimd, şu an metale bakıra kursuna demire alemuyuma değersiz yanıyor makine öyle oldu şu an

“ARAŞTIRALIM TARTIŞALIM” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir