Yığma Mezar İçin Bilgi İstiyorum

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

Yığma Mezar İçin Bilgi İstiyorum

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 16:18

Resim
sayın ustamlarım yukarıda vermiş olduğum resimde görülen küçük tepe ne olabilir sizce nasıl bir yol izlemeliyimkuzey güney doğrultusunda bir taş yığma topraklı zeminde büyük taşlar var acaba mezarsa zeminden ne kadar altında mezar bulunabilir.
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: üstadlar yorumlar sizin saygılar.

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 16:23

Resim
Resim
bunlarda diğer taraflardan resimleri kuzey kısmında harabelikler ve bu çevrede bu tür yığınlardan 10 tane falan var
bunlar mezarsa acaba içerisinden ne çıkar ve kaç metrede çıkar
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: Yığma Mezar İçin Bilgi İstiyorum

Mesajgönderen HayatAğacı » 13 Ağu 2010, 16:37

kardeş yığmanın üzerinde araştırma yapınız, küp kırıkları, kül katmanı veya kemik çıkıyormu.....ayrıca toprağı çürük toprak gibimi.....bunlar varsa veya biri varsa resimdeki yığma höyükdür......

tama emin olmalıyız....yakından toprak katmanı varsa yükleyin okuyalım katman yapısını....

vereceğiniz bilgi ve katmanlarına göre yönlendirme yaparız kardeş...saygılarımla... :gül
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 16:44

teşekkür ediyorum hayatağacı bunların zeminden yüksekliği yaklaşık 1 metre biz taşları boşaltılmış küçük yumruktan büyük taşlarla dolu.. sonra 40cm yüksekliğinde büyük taşlar var... alt tarafında çürümüş taşa benzer taşlar var yine yumruk büyüklüğünde toprakla karışık şekilde , çürümüş taşların rengi biraz sarı ama küp kırıkları ve kemik veya kül yok.

incelediğim kadarıyla bu şekilde...
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 16:48

Resim
abi bu çizilmiş yer höyük kadar büyük değil
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 16:50

Resim
burasıda harabeler kısmından görünümü
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 17:06

Resim
bu işarette sanki iki, dairenin birleşmesine benziyor bir tarafı diğer tarafından biraz daha büyük ve o bölgedede böyle yığmalar çok acaba ne olabilir bir fikriniz varmı
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 13 Ağu 2010, 17:08

burda yapılacak işlem, öncelikle dolgu olan toprak katmanındamısınız yoksa doğal katmanamı geldiniz, bunu iyi ayırt etmeniz gerekmekte..... eğerki bu farkı anlayamayız derseniz, yığmanın 5 metre dışında bir yerde yarım metre çukur açılır ve oranın toprak katmanı incelenir....doğal katmana göre tekrar yığmaya işlem yapılır.....

ama sizin anlatmanıza göre halen dolgu katmandasınız ne taşlar bitene kadar devam edilmelidir....taşların sonu mezar dır..

ama yapının çapı 20 metre diyelim, tam tepe noktasından girilince aşağı doğru, mezar yeri bir kaç metre kaydırılmış ise bulunması zor olur......

en güzel işlem güneybatı yönden iki metre eteğin içerisinden yarma yapılarak zeminden bir metre aşağıdan paralel şekilde merkese doğru 2 metre genişliğinde gidilmelidir.... karşımıza bir emare çıkana kadar merkeze doğru gidilmelidir...

eğer burası höyük değilde yıpma mezar tiplemesi ise bunlar geçerlidir....saygılarımla.

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 17:15

teşekkür ediyoruz söyledikleriniz doğrultusunda inceler yarın sonucu yazarım biraz daha işaretlerim var onlarıda ilerleyen günlerde gönderecem hayırlı günler
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 13 Ağu 2010, 17:49

konfakay yazdı:Resim
bu işarette sanki iki, dairenin birleşmesine benziyor bir tarafı diğer tarafından biraz daha büyük ve o bölgedede böyle yığmalar çok acaba ne olabilir bir fikriniz varmı

kardeş bunun az geriden fotosu varsa yükleyiniz.....saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 13 Ağu 2010, 18:32

tamam abi ben bunun uzaktan fotoğrafını ve üzerine çıkıp çevresinifotoğraflar buraya veririm ilginiz için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 14 Ağu 2010, 00:11

bir haftaya kadar fotoğraflayıp paylaşacam ama hatırladığım kadarıyla karşısında dere var derenin üzerinde üç tane yığma var arkasındada harabelikler var
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 14 Ağu 2010, 00:16

kardeş aynı sistem ile diğer yığmalarınızıda fotolayın..... toprak katmanını ve çıkan taşları detaylı fotolayın.....
saygılarımla... :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 14 Ağu 2010, 02:08

Resim
Resim
terk edilmiş hali bu şekilde tabandaki büyük kayalar yerli değil 40cm falan kalınlığı var merkezdeki 4 tanesini çıkarılmış tabana doğru inilmiş ama oradada toprakla taş karışımı var beyaz çimentoya benzeyen çok sert toprak tabanında ne çıkacak çok merak ediyorum pazartesi günü tekrar gezip o yuvarlak taş ve çevresini ve birkaç işaret daha fotolayıp burada paylaşacam
Resim
birde bu şekil var burası kayalık bir tepe üzerinde dikdörtgen bir taş var taşın altını 1metre kadar kazmışlar taşı yan yatırmışlar ve üzerinde bu şekil var başka bir işaret varmı hiç hatırlamıyorum dağın baya içerisinde bu ne olabilir derindemidir yoksa yakınmıdır burada nasıl bir yol izlemeliyiz ruhsat falan alsak değermi ben bu işlerden fazla anlamam
Resim
başka biryerdede biz buna kuyruklu haç diyoruz bu işaretlerde var ben bu işareti internette bulamadım daha önce bu işareti göreniniz varmı merak ediyorum bu işaretler ana kaya üzerinde ve 10 tane falan var büyüklü küçüklü yanında bir hilal vardı sanırsam ve 50 metre ileride dikili siyaha benzer br taşta istavroz ve yine oraya yakın bir yerde aşağıdaki resimdeki gibi ikai kanal ve kanalların uçlarında haç işaretleri var burası yaşamaya uygun bir yer değil
Resim
hemen yakınılarındada büyük düz bir kaya 6 metre falan var uzerinde iki tane kanal ve kanalların bitiminde haç işareti var sizce bunlar nedir
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 14 Ağu 2010, 02:45

ustam bu boşluk tespit işini nasıl yapıyoruz beni bilgilendirebilirmisin şimdiden teşekkür ediyorum
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 14 Ağu 2010, 09:02

kardeş uzak yığma mezar dediğin bu bu aşağıdaki resim ise, bu roma tipi taş yığma mezardır....çok çok fazla değerli eşya çıkmaz.... insanın belini doğrultacak kadar ancak çıkar..... genelde bu şekilde çıkmıştır....aksi ise her zaman olabilir yönündedir...mezar işi hiç belli olmaz bu konudalarda....

bu resimin az daha gerisinden fotosu varmı.... bu terkedilen yer tam tepedenmi inilmiş nerden inilmiş..... fotolarsanız yol güzergahını belirleriz, sonrası ise size kalmış, ister yasal işlem yapın ister sadece bilgilenin.....

Resim

haç işaretleri dediğin ise, çatallı haç, gamalı haç, kanal, istavroz, bunların hepside birer mezar sembolleridir.... bulundukları yerlerin uzak yakın dört taraflı çevre fotolarını çekin.... umarım arazi yüzeyi kendisini ele verecektir...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 14 Ağu 2010, 13:31

ben bu fotoları bir haftaya kadar hepsini çeker yorumlarınıza sunarım roma tipi yığma mezar çok derinmidir acaba tahmininize göre kaç metre kalmıştır o inilen yer tam tepesidir yığmanın tam tepesinde olmama ihtimali varmıdır sizce

birde bu kulaklıkla dinleme dediğiniz nedir(kayada boşluk tesbiti) rica etsem bu konuyu açabilirmisiniz (solmaz usta) burada açılmış cok güzel işçiliği olan iki adet oyma kaya mezar var tahminlerime göre orada daha fazla olması lazım çünkü orada sadece iki insan yaşamamıştır diye tahmin ediyorum mezarları ve etrafını bir güzel fotolayıp yardımlarınıza sunacam yorumlarınız için teşekkürler çok güzel bir siteymiş herkes yardımcı herkese teşekkürler
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 14 Ağu 2010, 13:50

kardeş normal şartlaarda roma taş yoğmalar zeminle aynı seviyede olurlar.... ama sizin yığmanız öncelikle 10 metre geriden dört taraflı fotolayın ve üzerine çıkıp açılan yeri az geriden fotolayın..... önce bir yapıyı sizin gördüğünüz gibi bizde görelim resimlerle O zaman yardımcı olmamız ve isabet etmemiz daha mükemmel olacaktır.....

dediğiniz diğer işaretleri ise bol bol yine uzak yakın fotolayın ayrı başlıklar altında yüklersiniz foruma..saygılarımla. :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 15 Ağu 2010, 20:54

arazi yapısına bakılırsa ekine elverişli olduğu için taşlar tarladan toparlanıp birkaç yerde yığılmış yığmalar gibi geldi...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 16 Ağu 2010, 20:57

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

slm arkadaşlar bu yığmalarda ilk verdiğim yığmadan yaklaşık 4km uzakta bir yerde tepe noktadan aşağısına uzaklığı 7 adım(yürüme adimıyla) etrafının uzunluğu ise yine yürüme adımıyla 42 adım bu yığmaların neredeyse hepsi aynı büyüklükte ve birbirleri arasındaki uzaklık yaklaşık 15m civarı bunlar mezarsa acaba zeminin altındamıdır yoksa zeminle aynı hizadamıdır bu konuda bilgisi ve tecrübesi olanlarda yorumlarını yazarlasa memnun olurum içinde değerli şeyler çıkma ihtimali nedir ve birde bu gidişimde bulamadım ama bir taşta üçgen oluşturacak 3 delik ve bu deliklerde birbirlerine bir kanalla bağlanmış haldeydi ama bulamadım köşe uzunlukları yaklaşın 13-14 cm uzunluktaydı yardımlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 16 Ağu 2010, 21:23

kardeş öyle zannediyorum ki roma tipi taş yığmalardır... birer mezardırlar.... eğer bölgende bir adet bu yığmadan olsaydı , resimlerine binaen doğal ihtimali olasılığıda olurdu...ama bunlardan birden çok olması ise her ne kadar resimlerde tan net çıkmamış olsada, kendi bölgemde bu tip yığmaların toprak versinyonları pek çok dur.... iki ile 3,5 metre yüksekliğinde değişen yığmalar....

bunların biri açıldı ve içerisinden mermer oda çıktı....1,5 metre dramoz tüneli olan tünelide mermer olan bir şaheser çıktı...

senin taş yığmalar ise zemin altındadır... zemin üzerinde olması zaten yapısı itibari ile elvermez... zemin altında diyorum ama 2 metreyi geçeceğinide zannetmiyorum...mezar üst çatısı veya kapağı hemen hemen zein düzeyi ile bir olma ihtimali var..... içerisinden çıkacak ise daha önce yazmış olmam lazım, tekrardan yazmıyorum....

bu tür yapılarda , eğer yasal işlem yapılacak ise şu şekilde olmalıdır;

ya çeyrek dilim çalışması yapılır yada yarma sistemi ile girilir....

çerek dilim çalışması; yığma dört parçaya bölünür ve güneybatısından zemin seviyesinde merkeze doğru yüzde 10 tabana eğimle çeyrek dilimi alınır..... karşımıza bir emare çıkana kadar devam edilir...

yarma sistemi; güneybatıdan zemin sıfırdan başlanarak 2 metre genişliğinde yüzde 10 tabana eğimle merkese doğru gidilir..taaki karşımıza bir emare çıkana kadar...

burada iki yapılacak işleme çok dikkat edilmelidir...

1. si çalışma alanı mümkün olduğunca geniş olmalıdır... yarım metre mezar yerinden sapılsa mezar bulunamaz...

2. si taban her zaman kontrol edilerek gidilmelidir.... dolgu tanaba devam ediyormu yoksa doğal katmanmı varda tabana boş yere zorlanılıyor...

dolgu ve doğal katmanı ayırt edebiliyorsak mesele yoktur...dolgu katmanı bitene kadar tabana inilmeli ve doğal katman sıyrılarak merkese doğru gidilmelidir...

saygılarımla. :gül

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen konfakay » 16 Ağu 2010, 21:48

teşekkür ediyorum
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen S I R A D I Ş I » 17 Ağu 2010, 00:52

Solmaz ustama soralım. Kulaklıkla dinleme yöntemiyle taşta boşluk tespiti nasıl yapılır?
Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen konfakay » 17 Ağu 2010, 01:00

evet yaaa nasıl yapılıyor kulaklık işi steteskopla mı?
Kullanıcı avatarı
konfakay
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen S I R A D I Ş I » 17 Ağu 2010, 10:48

solmaz ustam verdiğin bilgiler çok harika. Ama yjne de bir kaç sorum olacak. 1- Bakır çubuğun uzunluğu ne kadar olmalı? 2- İbrik kapağını mı yoksa güğüm kapağını mı taşa tutacaz? 3- Elde de bir saf çelik demir demişsiniz . Olayı netleştirelim. Elimizde çelik mi olacak yoksa demir mi? 4- Taşı dinlerken bakır boruya elimizi değdirmeyeceğiz. Doğru mu anladım? 5- Taşa vurmak için marangoza ağaç çekiç yaptırsak yeterli olur mu? Teşekkürler... saygılar...
Kullanıcı avatarı
S I R A D I Ş I
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Sonraki

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir