YUVARLAK OYMA VE ÖNÜNDE KESİK ÇUKUR

Define ve Mezar İşaretlerinin Paylaşıldığı Bölümümüz

YUVARLAK OYMA VE ÖNÜNDE KESİK ÇUKUR

Mesajgönderen KAVAKLI » 28 Ağu 2010, 01:10

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM AŞAĞIDA ESİMLERİNİ GÖDERDİĞİM İŞARETLERİMİZ, YÜKSEK BİR TEPENİN ÜZERİNDE KAYALIK VE TOPRAKLI BİR YAPIYA AİT BİR ARAZİDE BULUNMAKTADIR. OYMALARIN KÜÇÜK TARAFI BATIYI BÜYÜK TARAFI DOĞUYU GÖSTERMEKTE ETRAFI KAYALIK VE YAŞAM BELİRTİSİ OLAN BİR YAPIYA SAHİP EKİM VE DİKİM ALNI AŞAĞISINDA AKARSU YATAĞI VAR... YORUMLARINIZI BEKLİYORUM... SAYGILARIMLA...
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
...HER NE ARARSAN KENDİNDE ARA...
Kullanıcı avatarı
KAVAKLI
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Re: YUVARLAK OYMA VE ÖNÜNDE KESİK ÇUKUR

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 28 Ağu 2010, 01:29

kavaklı ustam, küçük oyukla büyük oyuk arasındaki mesafeyi adımlayarak,küçük oyuk istikametine gidince geldiğin yerin fotosu varmı???bu tür oymaların genelde yamaçta ve batı istikametinde mezarı olur...zor bir mezar olduğunu belirteyim...
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KAVAKLI » 28 Ağu 2010, 01:39

ustam on onbeş mt. ilerde kuşburnu çalıları var hafif yükseltili orayı çekemedim tam küçük oyma yönünde. birde zorbir mezar olduğunu nereden anladınız benim tahmin ettiğim bir özellik var ama sizlerin yorumları benim için önemli tabi.. ustam bu arazinin etrafı 3 km.ye kadar nekropol alan desek yeridir fakat hangi mezar hangi işareti gösteriyor biraz zorlanıyoruz desem atmış olamam o kadarki arazi yoğun... bilgilerinize de ihtiyacım var birlikte çözelim bu işi saygılarımla....
Kullanıcı avatarı
KAVAKLI
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 28 Ağu 2010, 02:01

kavaklı ustam iki oyuk arasındaki mesafeyi ölç,bir cm bir adım,ok yönünde adımla,geldiğin noktada tümsek,hafif çökme,dizili taşlar,birbirine yaslanmış taşlar farkedebilecekmisin???geldiğin noktayı birdahaki gittiğinde fotolarsan iyi olur...saygı bizden...

Resim
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMIYALIM
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KAVAKLI » 28 Ağu 2010, 02:19

teşekkürler ustam bu bilgiler doğrultusunda birşeyler olur herhalde fotolama aceleye geldiği için böyle oldu bir dahaki gittiğimde daha güzel ve randımanlı diğer işaretleride bulur gelirim teşekkürler ustam
Kullanıcı avatarı
KAVAKLI
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 28 Ağu 2010, 09:11

KALAKLI Abim oymalarına ve arazi yapısına baktığımda bölgende ki mezar şeklinin , blok kesme taşlardan yapılan zeminaltı mezar tiplemesi olduğu düşüncesindeyim....

arayacağın emareler yumruk ve kelek büyüklüğünde taş yığınlarının toplu olduğu bölgelerde araştırma yapmalısın... bu tip taş yığınlarının sık olduğu yerlerde ya hafif tümsekler yada çöküntüler olur.... bu tip yerlerin her biri mezardır büyük ihtimalle....

resimlerinizin içerisinde karşıda ayrıca mağara veya kaya evi görünmekte... oraya inmesi profesyonellik ister... tehlikelidir..

aaraman gereken taş yığınlarını fotolarında göremedim, z,ra sadece oymaları çekmekle yatinmişsin.... ama fotolarından arayacağın taş yığınlarının nasıl taşlar olacağı hususunda aşağıdaki resimlerde ok işaretleri ile belirttim... ok işaretlerinin göstermiş olduğu taşların sık olduğu yerleri bulduğunda sorun kalmamış demektir....saygılarımla.

Resim

Resim

Resim
forum-kurallari-t4741.html

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 28 Ağu 2010, 15:21

36def36 yazdı:Değerleri ustalara selam öncelikle...
Bu ikili oyukarda küçük oyuk neyi simgeler yada büyük oyuk ?
Şimdi her zaman küçük oyuk istikametine doğrumu gidilir?
Saygılarımla...Kars'tan sevgi ve saygılarımla

kardeş buyuk oyuğun yanında küçük oyuk olursa,küçük oyuk yön ve mesafe verir.diyeceksin kesin böylemi???gerek kendimizin gerek bu işin ehli tarafından yapılan bir araştırma neticesinde ortaya çıkmış fakat definecilikte hiçbişey %100 değildir.bizim yapmış olduğumuz yorumlar tecrubemize dayalı olarak yorum yapiyoruz.tecrübeden kastım,biz birkaç yerde çıkardıkta tecrübe edindik gibi anlaşılmasın,araziyi gezerek açılmış mezarlaedan örnek alarak kazandığımız bir tecrübedir,yoksa kel ilaç bulsa başına sürerdi misali... :alayci :alayci
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen D E Ş İ F R E 53 » 28 Ağu 2010, 15:53

36def36 yazdı:Değerli ustam teşekkür ederim...Çok saolun ustam yeterlidir benim için...

kardeş bu işlerde kesin konuşanlara kesinlikle itibar etmeyin.nerde kesin konuşan bir adama rastladımsa dolandırıcı çıkmıştır.defineci dostlarımada bunu burda belirtmek isterim...
Kullanıcı avatarı
D E Ş İ F R E 53
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KAVAKLI » 28 Ağu 2010, 16:09

hayatağacı ustam belirttiğiniz gibi aramamam lazım gelen taş yığınları mevcut küçük oyouğun 15 mt.ilerisinde ve üzerinde kuşburnu çalıları bitmiş kesinlikle izin vermiyorlar ama azmin elinden bir şey kurtulmaz ama prosedürler belimizi büküyor onları halledelim gerisi gelecek ver diğiniz bilgiler doğrultusunda veriler tutuyor deşifre ustamın da işaret ettği gibi yerleri tesbit ettik sayılır bundan sonrası benim işim. karşı kayalarda işaretlediğiniz yerdede araştırma yaptım ve içerinde büyük bir alan olduğunu ve alçı sıvalı yerler olduğu söylendi henüz çıkamadım ama yakında çıkmak nasip olur inşallah. saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
KAVAKLI
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen hutame » 30 Ağu 2010, 01:48

ok yönu sqanırım batı yer orası acılmiş galıba.2 oyuk her zaman gec demektır..kapı gıbı düşünürsek yuru demektır ..tabı yorum bu .....saygılar
Resim
Kullanıcı avatarı
hutame
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 30 Ağu 2010, 01:53

kardeş oymaların orayla ilgisi yok....orası ayrı bir mevki... bu bölgeyi iyi tanıyorum benim bölgem, oymaların mezarları aynı arazi üzerindeler... mezar şekillerininde nasıl olduklarını belirttim, önceki yukarda yazmış olduğum mesajda....

Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

yaptığımız tüm yorumlar, ya yasal Kazı Öncesi araştırlamarı Esas alarak, yada bilgilenmek amaçlı araştırmaları Esas alarak, yapmaktayız ... LÜTFEN !!! kaçak kazılardan uzak duralım.
Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen cihangir28 » 07 Eki 2010, 19:48

peki ustalar adım olarak hesapladık dizili taş bılduk yada mıcır çüküntü bulduk ( benim taspitim) etrafta başka işaret yok tepedeyiz yada kayanın yaamcında NE KADAR KAZMALIYIZ? BULDUĞUMUZ BÖLGEYİ S aygılar
Kullanıcı avatarı
cihangir28
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 07 Eki 2010, 20:22

kardeş, yuvarlak oyma çözümlerinde bakılacak ilk bulgular, şu kadar adım veya şu kadar şu yönde olmamalı... ben şahsım olarak yuvarlak oymalar için arazi deneyimlerinde bunu görmedim... bir yerde yuvarlak oyma varsa, mezarı veya mezarları O arazi yapısının en uygun yerine yapılır... yuvarlak oyma mezarları karşımıza , ya zemin tamamen kayalık olan yerde çıkar bunun mezar şeklide kaya oyma sanduka tipi mezardır....ve hemen baş ucuna yapılır....

ikinci çeşit yuvarlak oyma toprak ve kayalık alanda çıkar ki en çok karşımıza çıkantürlerden birisidir.... bunun mezarı veya mezarlarıda yine arazinin en uygun yerlerine yapılırki , bu mezar şekilleride , kesme blok taş mezar veya taş örme mezar veya küp mezar şeklinde karşımıza çıkar....

ne kadar mesafede olur 50 metre alana kadar yayılmıştır... ben 300 metre alan içerisinde mezar tesbitlerim oldu...

yuvarlak oyma için mezar tesbitinin birinci bulgusu arazi yüzeyidir...nelerdir her zaman dediğimiz emarelerdir bunlar...

taşlık alan ; yumruk veya kelek büyüklüğünde taş yığınlarının en sık olduğu yerler.. bu gibi yerler zaman içerisinde toprakla karışmıştır ama toprak tamamen kapatmamıştır... bu taş yığınları ya hafif tümsek şeklinde yada hafif çökek şeklinde karşımıza çıkar..

yayvan kaya; yayvan kayalıklar derken yere sıfı geniş alanı kapsayan kayalıklar, bu alan bölgeye göre değişir... bu gibi yerlerin toprakla birleştiği yerler... bu gibi yerler de mezar nadiren çıkmakla beraber nisbeten özentili yapılmıştır ki, nokta tesbiti için yine toprakla birleştiği yerlerde yumruk büyüklüğünde toprakla kaynaşmış taşlık alanlardır...

ot, çimen ; bu gibi yerlerde mezar yerleri otların en koyu olduğu, diplerinin kalın, boylarının uzun ve sık olan yerler mezar yerleridir.... bu tip yerler az birşey çökme olarakda karşımıza çıkar...kimi yerlerde de otların diğer yerlere göre kuru olan yerleridir ki bu tip yerler de mezar çok yukarda olduğundan ot çıkması olanaksız olur...

şimdi aşağıda ki link den mer tesbitlerini ve arazi yüzeylerini detaylıca incelemenizi istiyorum.. görsel olarak tüm emareler ve mezar arazi yüzeyleri sunulmuştur....saygılarımla.

ornek-cozulmus-define-isaretleri/yuvarlak-oyma-isareti-cozumu-ve-mezarlari-1-t1568.html

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Mesajgönderen KARSDEFİNE » 29 Nis 2013, 20:04

burası akyaka mı...????
Kullanıcı avatarı
KARSDEFİNE
DEFİNELERİM ÜYESİ
DEFİNELERİM ÜYESİ

Mesajgönderen HayatAğacı » 29 Nis 2013, 23:22

KARSDEFİNE yazdı:burası akyaka mı...????

burası sivas kardeş...

Kullanıcı avatarı
HayatAğacı
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi
DeFiNeLeRiM MüDaViMLeRi

Dön RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ

• { RELATED_TOPICS }
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir